Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... presedintele asociatiei de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

presedintele asociatiei de proprietari

Poate sa demita un presedinte de asociatie a locatarilor, administratorul fara acordul comitetului si a cenzorilor?
Presedintele asociatiei de proprietari este reprezentantul legal al asociatiei de proprietari,
care detine autoritatea si limita de competenta sa dispuna masuri in interesul general al proprietarilor
Cenzorul/comisia de cenzori nu detin autoritatea sa se implice sau sa dispuna masuri privitoare la incheierea sau rezilirea de contracte de munca
In temeiul disp art 30 alit g din L nr 230/2007
Comitetul executiv,reprezentat de presedintele asociatiei de proprietari,are urmatoarele atributii
g)pentru scopul si activitatile asociatiei de proprietari,angajeaza si demite ,incheie si reziliaza contracte
Da, presedintele asociatiei poate sa dispuna, in conditiile legislatiei muncii, incetarea contractului de munca al administratorului.
Asa cum tot presedintele a angajat administratorul, acest lucru fiind evidentiat prin semnatura presedintelui ca si angajator, tot presedintele va fi cel care va semna si documentele de incetare, reziliere...
Eventual, in functie, de contract, cititi si clauzele cuprinse in acesta cu privire la incetarea contractului.