Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ACT DONATIE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ACT DONATIE

Am fost casatorit timp de 25 de ani ,timp in care am primit prin act de donatie de la socrii mei o locuinta si terenul aferent.Actul de donatie a fost facut la notariat in anul 1985,si nu cuprinde nici o obligatie intre parti.In tot acest timp fostii sori au locuit in alta localitate.,In prezent sunt divortat iar fosta sotie a luat un avans de bani pentru a vinde locuinta impotriva vointei mele,spunandu-mi ca eu nu am nici un drept ca este fosta locuinta a parintilor ei,si vor revoca actul de donatie fara sa mai fiu trecut si eu in actul de donatie
.Mai precizez ca in toti acesti ani am fost salariat iar toti banii i-am investit in intretinerea locuintei si afamiliei mele .Mai mult de atat am lucrat in aceeasi institutie cu fosta sotie ,care ocupandu-se si de statele de plata imi lua ea salariu,fapt care il pot demonstra prin semnatura ei de pe statele de plata.
In prezent de circa 6 luni de zile fostii socrii au deschis actiune pentru revocarea actului de donatie insa nu au nici martori impotriva mea nici alte probe ca am fost violent fata de ei sau alte motive pentru anularea actului de donatie, In acest timp de mai multe ori au venit cu forta la locuinta mea(fosta lor locuinta)chiar si la ora 4 dimineata facand scandal,lovindu-ma,,aruncandu-mi lucrurile afara spunandu-mi sa plec din casa lor,fapt care il pot proba ca am facut plangeri la politie.
VA ROG SA MA INDRUMATI DACA AS PUTEA OBTINE UN ORDIN DE INTERDICTIE(PRIN ORDONANTA PRESEDENTIALA}PENTRU FOSTII SOCRI,CARE VIN SI MA PROVOACA MEREU SA FAC SCANDAL SAU SA II LOVESC PENTRU A AVEA MOTIVE SA REVOCE ACTUL DE DONATIE
silicaru, utilizator
� Donatia intre vii, pentru bunuri viitoare, este revocabila (art. 821 Codul civil).
� Este nula orice donatie facuta cu vreo conditie a carei indeplinire depinde numai de vointa donatorului sau daca s-a facut sub conditia de a satisface datorii ori servicii inexistente la data donatiei sau care nu erau mentionate in actul de donatie (art. 822 si 893 Codul civil).
� In actul de donatie, donatorul poate stipula (numai in favoarea sa) intoarcerea bunurilor donate atat in cazul in care donatorul ar muri inaintea lui, cat si atunci cand donatarul si descendentii sai ar muri inaintea sa (art. 825 Cod civil).
� Donatia de mobile este valabila numai atunci cand obiectele donate sunt inscrise intr-un act estimativ semnat de parti (art. 827 Cod civil).
� Donatia intre vii se revoca pentru neindeplinirea conditiilor sub care a fost facuta pentru nastere de copii, dupa incheierea actului de donatie si pentru ingratitudine in acest din urma caz, daca donatarul a atentat la viata donatorului; este culpabil de delict, cruzimi si injurii grave fata de donator (art. 829 si 831 Cod civil). [...]

Prin urmare socrii tai iti pot recoca actul de donatie fiind vi
iar daca ei ar murii te poate ataca prin instanta fosta ta sotie (fiica lor)
florena01, utilizator
Multumesc pentru informatii insa nu mi-ati dat un sfat la intrebarea formulata de mine !!!!
florena01 a scris:

� Donatia intre vii, pentru bunuri viitoare, este revocabila (art. 821 Codul civil).
� Este nula orice donatie facuta cu vreo conditie a carei indeplinire depinde numai de vointa donatorului sau daca s-a facut sub conditia de a satisface datorii ori servicii inexistente la data donatiei sau care nu erau mentionate in actul de donatie (art. 822 si 893 Codul civil).
� In actul de donatie, donatorul poate stipula (numai in favoarea sa) intoarcerea bunurilor donate atat in cazul in care donatorul ar muri inaintea lui, cat si atunci cand donatarul si descendentii sai ar muri inaintea sa (art. 825 Cod civil).
� Donatia de mobile este valabila numai atunci cand obiectele donate sunt inscrise intr-un act estimativ semnat de parti (art. 827 Cod civil).
� Donatia intre vii se revoca pentru neindeplinirea conditiilor sub care a fost facuta pentru nastere de copii, dupa incheierea actului de donatie si pentru ingratitudine in acest din urma caz, daca donatarul a atentat la viata donatorului; este culpabil de delict, cruzimi si injurii grave fata de donator (art. 829 si 831 Cod civil). [...]

Prin urmare socrii tai iti pot recoca actul de donatie fiind vi
iar daca ei ar murii te poate ataca prin instanta fosta ta sotie (fiica lor)

Sa-l revoce pentru ce? Donatie de bunuri viitoare nu este, despre intoarcerea bunului donat nu poate fi vorba, despre bunuri mobile nici atat, iar despre celelalte motive de revocare userul tocmai a aratat ca nu exista.
Mutumesc mult domnule avocat .Totusi chiar daca va fi in favoarea mea sentinta si eu doresc sa locuiesc in continuare acolo ca nu am alta locuinta ,aici am investit banii 30 de ani,cum pot scapa de sicanele care mi le fac fostii socrii,pot obtine acum sau ulterior o hotarare judecatoreasca de interdictie pentru ei .poate parea rea vointa din partea mea {sau nu stiu cum sa ma exprim} insa sa vina si sa faca scandal la ora 4 dimineata si sa-mi arunce lucrurile afara pe motiv ca este locuinta lor si sa stau mereu cu gandul ca pot veni oricand sa faca acelasi lucru ,mi se pare ingrozitor.Precizez ca ei nu au locuit si nu locuiesc impreuna cu mine avand locuinta in alta localitate.