Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acordare spor de stabilitate (fidelitate) in invatamant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acordare spor de stabilitate (fidelitate) in invatamant

lucrez din 15 sept 2001 pana in prezent in invatamant.Pentru a primi spor de stabilitate 15%, imi sunt necesari 10 ani in invatamant neintrerupti.Problema este anul 2004 cand am fost incorporat pe 25 feb.2004 si eliberat pe 12 august 2004.Am avut la inceputul anului scolar 2003-2004 contract de munca pe perioada determinata, adica pana pe 31 august.In cartea de munca nu apare decat eliberat pe 12 feb 2004 si atat, fara a mentiona perioada cand am incetat suplinirea. nu mi se acorda spor de stabilitate pe motiv ca in perioada 12 august-31 august 2004 am intrerupt activitatea scolara.Trebuia sa fi facut o cerere cand m-am eliberat in care sa specific perioada de activitate si cea de concediu(acesta a fost raspunsul),ceea ce eu nu am facut.Dar eu in perioada 20-26 februarie am sustinut gradul definitiv si este trecut pe certificat aceasta perioada.Ce sa fac acum?
Va multumesc!
Asadar,ati fost profesor suplinitor ,contract determinat,pt. anul scolar 1 sept.2003-31 august 2004.
In acel an scolar a intervenit stagiul militar,intre 25 februarie si 12 august?Intreb pt, ca in comentariu odata scrieti ca v-ati eliberat in 12 august,iar alta data ca "In cartea de munca nu apare decat eliberat pe 12 feb 2004 si atat",...
Daca ati avut st. militar intre 25februarie si 12 august,in acest interval contractul de munca trebuia sa fie suspendat de drept(art50,litdCodul Muncii,2003)iar incepand din 13august inceta suspendarea de drept,,astfel ca trebuia sa apareti cu activitate,sau co din 13 august pana la finele anului scolar,respectiv 31 august 2004,cand cim ul dvs. inceta de drept la expirarea duratei pt. care a fost incheiat.
Probabil ca la incheierea stagiului ,,nu v-ati mai prezentat la scoala si nu ati depus o cerere de co pana in 31 august,asa incat v-au incheiat cim ul cu 12august.Deci,pe buna dreptate,se considera intrerupere perioada 12-31,banuiesc ca din 1 septembrie 2004 ati incheiat un nou cim...Nu prea mai aveti ce sa faceti acum.daca asa s-au petrecut faptele.
da,am fost profesor suplinitor , si asa a fost operat in cartea de munca, doar cand sa incheiat stagiul nu si cand a incetat suplinirea

asa este , nu m-am prezentat la scoala, dar imediat dupa ce am venit din armata,pe 12 august, am urmat 2 saptamani de cursuri si examene pentru gradul definitiv, care stiu ca se considera tot activitate

mai este ceva de facut?

M-am uitat si in cartea de munca si contractul a fost suspendat de drept conf. art 50.Eu nu mi-am dat seama ca trebuie sa fac cerere de co sau activitate in scoala.Totusi am fost 2 saptamani la cursurile pt grad.Pe certificat e mentionata chiar si o parte din perioada 20-26 august 20004.In13-19 august am participat la cursuri.Nu trebuia sa ma plateasca macar pe o parte din perioada 12-31 august?

problema este ca in perioada 1 sept 2003- 31 august 2004, perioada contractului meu de munca nu apare parioada in care a incetat suplinirea.Ultima operare este pe 12 august cand specifica, ca am incheiat stagiul militar, apoi suplinitor cu cim pe perioada anului scolar 2004-2005(1 sept 2004-31 august 2005)
Cornel Vasile, Consilier juridic
Poate v-a operat intr-o singura pozitie in cartea de munca atat incetarea suspendarii cim ,la terminarea stagiului militar,cat si incetarea cim tot cu aceeasi data,adica 12 august?
Atunci de unde le rezulta intreruperea daca nu au operat incetarea cim ului,caci ar insemna ca contractul v-a fost prelungit incepand cu 1 septembrie 2004.
ContSters136493, utilizator
pozitia 13 din cartea de munca: ,,Suspendat contractul de munca in conformitate cu art. 50, lit d a codului muncii- incorporat 25.02.2004"
pozitia 14: ,, incetat stagiul militar -12.08.2004"
pozitia 15: ,,angajat profesor suplinitor si acordare treapta superioara de salarizare si grad definitiv" la care am participat in august 2004, perioada 20-26 trecuta pe certificatul de grad didactic.
Am dreptul la spor de stabilitate?Ce sa fac?Mai am vreo sansa?De unde sa obtin un raspuns ferm daca se poate acorda sporul sau nu?
Va multumesc
Nu exista o inregistrare in carnetul de munca care sa justifice o intrerupere de activitate in acest caz.,pt. ca apare doar inregistrarea incetarii suspendarii,ceea ce ne face sa deducem ca cim a mers pana la 31 august,dupa care,urmatoarea inregistrare ne arata ca exista continuitate,din moment ce exista noul cim inregistrat cu 1 septembrie.
Eu cred ca ar trebui sa va adresati ISJ,mai precis inspectorului cu probleme de personal.