Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa indemnizatie pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa indemnizatie pentru cresterea copilului

Buna ziua. Numele meu este Catalina Popa. In perioada 2008-2010 am fost profesor suplinitor, perioada 2010-2012 ( 20 sept) in concediu crestere copil. Daca la 1 sept 2012 nu voi obtine post , pentru urmatorul an scolar, pot intra in somaj? Va multumesc anticipat1
1. Inseamna ca ati avut CIM pe perioada determinata, pana la 31 august 2010.

2. In acest caz trebuia ca imediat dupa incetarea CIM sa va inregistrati la Agentia de Somaj, chiar daca erati in CCC, si dupa terminarea CCC ati fi beneficiat de indemnizatie de somaj.

3. Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca spuna ca, pentru a putea beneficia de indemnizatie de somaj, sa va inregistrati la Agentia de Somaj in cel mult 12 luni de la incetarea CIM.

4.Incercati totusi la Agentia de Somaj de care apartineti cu domiciliul.
Da, suplinitorii au contract de munca pe perioada determinata.La data de 1 sept 2010 eu am luat post la o noua scoala, desi eram in concediu prenatal, copilul s-a nascut pe 20 sept 2010, dupa aceasta perioada am stat acasa in concediu postnatal, apoi am intrat in concediu de crestere a copilului, iar pe cartea munca scrie activitate suspendata. Si in anul scolar 2011-2012 , la 1 sept 2011, am luat post la aceeasi scoala ca si in 2010, in aceleasi conditii, activitatea suspendata, altcineva merge la scoala in locul meu. Deci , eu in acesti 2 ani de CCC, teoretic am avut post, dar altcineva a mers in locul meu si m-am gandit ca nu era nevoie sa merg la Agentia de Somaj sa ma inregistrez, din moment ce eu am luat post, nu?
Poate ma aflu eu intr-o eroare!!!!???? Va multumesc.