Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... bugetarii care si-au recastigat postul in instanta isi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

bugetarii care si-au recastigat postul in instanta isi primesc si ei salariile esalonat ?

Buna seara. Sunt unul dintre bugetarii care si-au castigat postul ocupat anterior in instanta, irevocabil. V-as ruga sa-mi spuneti daca unitatea respectiva ar trebui sa-mi dea salariile inapoi cu totul, sau a mai aparut iar vreo lege, ca Legea 230/2011, prin care banii mi se vor da esalonat ? Stiu ca acea lege era valabila pana la 31.12.2011, ori eu am castigat procesul in februarie 2012.
Multumesc.
Legea 230/2011 vorbeste de drepturi de natură salarială devenite executorii până la data de 31 decembrie 2011, adica sa existe o hotarare definitiva data pana in data de 31.12.2011.

Daca ati castigat irevocabil in 2012, dar hotararea din prima instanta (definitiva in litigiile de munca) a fost data pana in 31.12.2012, vi se aplica Legea 230/2011.
Pentru a fi putea fi pusa in executare, o hotarare trebuie sa fie cel putin definitiva.
Daca hotararea a devenit executorie in 2012, atunci Legea nr.203/2011 nu va este aplicabila ...

Art. 1 OUG nr.71/2009:
(1) Plata sumelor prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect acordarea unor drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din sectorul bugetar, devenite executorii pana la data de 31 decembrie 2011, se va realiza dupa o procedura de executare care incepe astfel:
......