Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DEMOLARE CONSTRUCTIE ILEGALA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DEMOLARE CONSTRUCTIE ILEGALA

Buna ziua.
Am cumparat o parcela de teren, care provine dintr-o suprafata dezmembrata, iar pe acesta se afla o parte din ruinele cladirii unui vecin.
Mentionez ca anterior dobandirii terenului, vecinul s-a obligat sa demoleze partea din constructie situata pe terenul meu, fapt ce nu s-a mai realizat pana in prezent, acesta amanandu-ma in mod nejustificat de peste 3 ani de zile.
Va rog sa imi spuneti daca pot demola aceasta parte a constructiei situata pe terenul meu, fara acordul proprietarului, dupa ce in prealabil il voi notifica pe acesta?
Ce procedura prealabila ar trebui sa urmez?
Va multumesc.
Ca şi pentru construcţie şi pentru demolare este necesară o autorizaţie de demolare. Dacă această construcţie nu ar fi înregistrată ca având o A.C ar fi f.bine dar ca orice construcţie , ea nu se rezmă doar la partea care se găseşte pe proprietatea d-voastră ci este un tot, având o fundaţie, pereţi, chiar în ruine. Deci vecinul poate să vă dea în judecată pentrucă i-aţi dărâmat casa. Solicitaţi la primărie situaţia concretă a acesteia şi apoi, în funcţie de situaţie , acţionaţi ori prin cerere de demolare la primărie ori doar prin instanţă.
liamic43 a scris:

Ca şi pentru construcţie şi pentru demolare este necesară o autorizaţie de demolare. Dacă această construcţie nu ar fi înregistrată ca având o A.C ar fi f.bine dar ca orice construcţie , ea nu se rezmă doar la partea care se găseşte pe proprietatea d-voastră ci este un tot, având o fundaţie, pereţi, chiar în ruine. Deci vecinul poate să vă dea în judecată pentrucă i-aţi dărâmat casa. Solicitaţi la primărie situaţia concretă a acesteia şi apoi, în funcţie de situaţie , acţionaţi ori prin cerere de demolare la primărie ori doar prin instanţă.

Sa inteleg ca si in cazul imobilelor care nu au autorizatie de construire, trebuie indeplinite conditiile prevazute la art. 8 din Lg.50/1991, adica existenta autorizatiei de demolare?
Care sunt cazurile cand te poti adresa instantei si cand anume te poti adresa Primariei?