avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Program informatic
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Program informatic

Buna ziua,

O firma creeaza un program informaticpe care aceasta il vinde.
As dori sa stiu cum este tratat acest program informatic, ca si un produs sau efectiv ca si o prestare de servicii deoarece ii vinde dreptul de a-l utiliza.

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 16:22, 27 Martie 2012
Este tratat ca produs(conform codului fiscal se incadreaza la livrare de bunuri).
Firma producatoare vinde licenta .
Ok iar firma producatoare cum inregistreaza in contabilitate obtinerea prodului informatic, si vanzarea licentei.

Va multumesc!
Presupun ca vanzarea o face catre mai multi clienti.
Obtinerea programului informatic :208=721
Vanzarea de licenta 4111= 708
Va transmit cateva link-uri care sper sa va fie mai de ajutor :

[ link extern ]

[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transfer produs finit la marfa camelia adina camelia adina Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: 371= 345 (un transfer din gestiunea de produs finit la marfa ) este nota contabila eronata? Nu am voie sa fac ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit programatori diana_ro diana_ro Buna ziua, Ordinul 872/2016 contine prevederi referitoare la conditiile ce trebuie indeplinite pentru a beneficia de scutirea ... (vezi toată discuția)
Certificat de conformitate Dana Muresan Dana Muresan Buna ziua, Sunt un comerciant si vreau sa imi deschid un magazin onlinde vanzare bijuterii (bijuterii din aur, lemn, matase, otel galvanizat). Bijuteriile ... (vezi toată discuția)