avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Fond funciar - intabulare teren extravilan
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Fond funciar - intabulare teren extravilan

la intabularea unui teren extravilan ,trebuie semnaturile sau acordul,vecinilor,si luarea in evidenta la primaria de care apartine , s-au se va face direct la ocpi .actele de intabulare ?
Intabularea o face expertul autorizat care v-a executat documentatia cadastrala. Dupa ce primiti incheierea de intabulare, daca aveti deja rol deschis la primarie (fiscal si agricol), nu mai este nevoie sa o prezentati nicaieri.
-gasiti lista autorizati cadastru la OCPI din jud dvs.
-documentatia implica masuratori,
-plan cadastral/plan de incadrare in tarla (cu semnatura primarului)
-copii certificate dupa acte.
-certificat fiscal - care atesta ca terenul ce urmeaza a fi intabulat este inregistrat l primarie.
-pentru terenurlile delimitate daca suprafata este mai mare cu 5% fata de cea din acte se face un proces verbal de vecinatate pe care il semneaza vecinii.
va multumesc de raspuns , dar alta e problema mea..cred ca nu am fost destul de clar...

are valoare un titlu de proprietate , fara intabulare ?
CINE INTABULEAZA PRIMUL INTR O TARLA FACE LEGEA ?
nu ma refer la suprafata intabulata . , ci UNDE intabuleaza ?, adica limitele dintre suprafete ?
unul din vecini , a vandut , noul propietar a intabulat conform titlului ( an 2006 ), fara sa tina cont de limita dintr noi si mi-a luat 80% din teren ( 86 arii am cumparat atat trebuie sa am interen )
eu nu am apucat sa intabulez , ca acum nu mai am ce , nu mai exista suprafata in teren , ,,,,,,,
daca vecini mei , au intabulare , iar eu nu, titlul meu mai conteaza , si ca am teren acolo ?
terenul odata intabulat , nu mai poate fi contestat ?
e posibil sa pierd terenul ?
titlul meu ramane fara valoare in fata intabularilor vecinilor ?

[Editat - nu deschideti topicuri noi pentru aceasta problema, continuati va rog aici. Multumesc]


Ultima modificare: Miercuri, 25 Aprilie 2012
Ares-3, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mod de corectare a unei erori de inscris in tp cu efecte asupra unui contract de v-c ulterior CosticaP CosticaP Buna ziua, am o speta destul de complicata (pentru mine) la care va cer un sfat. In anul 2006 am cumparat un teren extravilan. Vanzatorul mostenise terenul, ... (vezi toată discuția)
Teren mai putin decat in acte cristi200846 cristi200846 In 1974 parintii mei au cumparat un teren de 360 mp pe care au construit o casa . Vanzatorul avea o parcela de 720mp pe care a impartit-o in doua. Cand le-a ... (vezi toată discuția)
Cadastrul nu corespunde cu schita cadastrala gaby_cornie gaby_cornie Am si eu o intrebare, si nu stiu cum s-o rezolv.Bunicul meu,are o casa la tara, si a facut o schita cadastrala in anul 1997.In 2011, cand a facut cadastru, au ... (vezi toată discuția)