Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Deschidere PFA sau II
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Deschidere PFA sau II

Am gasit pe acest forum o lista cu actele necesare ptr a infiinta un PFA sau II, ma intreb daca ma poate ajuta cineva cu niste nelamuriri suplimentare

- se poate alege un nume oarecare ca la srl sau este automat numele persoanei care se autorizeaza
- formularele trebuiesc scrise pe calculator sau batute la masina sau merg si scrise de mana
- cam care sunt taxele pentru o asttfel de autorizare
- ptr o activitate de comert se aleg codurile CAEN sau e alt sistem special
- de cand se depun actele la RC cate zile dureaza real pana se obtine autorizatia?
- daca activitatea mea economica se va desfasura la alt sediu decat cel social, se poate mentiona punctul de lucru din start pe baza unui contract facut pe numele persoanei sau acest lucru se adauga doar dupa.
- la fel cat ar costa aceasta mentiune si cat timp ar mai implica.
- se poate porni activitatea doar pe baza actelor depuse de mentionare a punctului de lucru?
- am mai intrbat si in alt post, e vreun impediment sa deschid un PFA sau II daca sunt deja asociat unic la un srl?
- exista niste reglementari clare de desfasurare a activitatii unor PFA sau II pentru a ma infoma din timp sa nu am surprize de controale care sa vina sa-mi dea amenzi ptr lucruri care ar fi trebuit sa stiu sa le fac si eu sa nu am idee de ele?

Multumesc anticipat !
- Nu poti alege un nume special ca la SRL.
Legea 26/1990 si Ordonanţă de urgenţă nr. 44 din 16/04/2008 impune folosirea numelui propriu urmat de sintagma "persoana fizica autorizata"
- Formulare se completeaza de mina, nu la calculator.
- Taxele totale sunt cam de 2,5 milioane lei
- Se aleg coduri CAEN, ca la SRL.
- Termenul de constituire este de 3 zile lucratoare, fara prima si ultima zi si fara simbata, duminica
- Poti deschide punct de lucru o data cu PFA-ul. Trebuie doar sa depui dovada de sediu.
- O mentiune separata a punctului de lucru dureaza 5 zile lucratoare
- Mentiunea ar costa cam 2 milioane
- Nu este un impediment la deschiderea unui PFA faptul ca detii un SRL.
- Citeste OUG 44/2008 si reglementarile speciale pentru activitatea pe care o desfasori: magazin desfacere, bar, servicii informatice.
Exista cerinte diferite pentru fiecare obiect de activitate.

Eu iti recomand totusi sa faci o Intreprindere individuala ca sa poti avea salariati, mai ales ca ai si punct de lucru.
Gindeste-te totusi si la activitate, poate se incadreaza la Norme de venit. Nu trebuie tinuta contabilitate in acest caz, conform art. 49 alin. (8) din Codul Fiscal.

Daca mai ai intrebari, poti reveni.

Alberto Kurtyan

Da mi se pare mai bine intrprindere individula, defapt si pentru asta am pus intrebarea si am pus in titlu sub forma II dar probabil nu a fost clar scris.
In acest caz se poate alege un nume sau tot pe numele meu se face inregistrarea? daca nu se poate alege alt nume am inteles ca mai exista posibilitatea unei embleme, un nume care sa diferentieze oarecum comerciantii. Pentru aceasta cum trebuie procedat|?

Punctul de lucru cum as putea sa-l dechid de la inceput? Banuiesc ca ar trebui sa am si un contract de inchiriere ptr el si acesta nu vad cum l-as lua daca nu sunt inca infiintata? Sau e suficient sa dau doar adresa?! Sau fiind doar pe numele meu pot deja sa fac inchirierea?

Banuiesc ca am nevoie si de casa de marcat. Nefiind platitor de tva trebuie sa caut una cu regim special sau normala? se recupereaza cumva TVA-ul de la produsele care la randul meu le cumpar spre vanzare?

Interesul meu este sa deschid un mic magazin in care sa vand cosmetice. Am citit OUG 44/2008 dar nu pot sa zic ca m-a lamurit sau cel putin nu vad ce reglementari speciale sa caut in cazul meu sau cum s-ar putea incadra ca norma de venit. Contabilitatea la Intreprinderi individuale se tine in partida simpla Si ce inseamna exact acest lucru? sau se lucreaza pe norma de venit? Ce registre ar trebui sa am? ce fel de chitantiere/facturi?

Multumesc mult pentru raspunsuri!
kansara, utilizator
Ma mai poate lamuri cineva referitor la intrebarile din postul anterior?

multumesc!
Inregistrarea se face tot pe numele tau la intreprinderea individuala.
Dar, de ex., daca faci un bar, ii poti spune "La cocosul rosu", nu trebuie sa ii spui Bar "La popescu Ion".
Denumirea intreprinderii si marcile de comert (cum ar fi denumirea magazinului) sunt 2 lucruri total diferite.

Nu iti bate capul cu emblema. Inregistrarea emblemei la Registrul comertului nu are nici o valoare.
Emblema si marcile comerciale se inregistreaza doar la Oficiul de Stat pentru Inventii si Marci.

Da, poti incheia un contract de inchiriere, pentru ca ai denumirea Intreprinderii si sediul. Codul fiscal nu trebuie trecut pe contract.
Contractele de inchiriere incheiate in vederea constituirii unei intreprinderi individuale sunt perfect valabile.

Pentru magazin de cosmetice nu ai nevoie de conditii speciale.
Din pacate, activitatea de comert nu intra la norme de venit. Vezi lista din judetul tau. Fiecare judet sau Bucurestiul, au norme de venit proprii.
Oricum, normele de venit se aplica DOAR la PFA, nu la Intreprinderi.
Poti sa te declari platitor TVA, daca ai o cifra de afaceri pina la 35.000 euro anual. Daca nu esti platitor TVA, nici nu deduci, nici nu recuperezi TVA.

Registre? Registrul unic de control, registru de incasari si plati, NIR, bonier, casa de marcat, registru de vinzari, etc. Facturiere, chitantiere.
Asa, dintr-o suflare, astea sunt detaliile.
Revino cu detalii daca mai vrei informatii.
Alberto Kurtyan
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc mult pentru raspunsuri si amabilitate!