Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Calatorie copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Calatorie copil

Suntem in vacanta in india , sotul meu find cetatean Indian, iar eu si copilul vrem sa mergem de aici acasa in romania de pasti. Daca sotul nu calatoreste cu noi ce document sau trebuie vreun document sau declaratie cand iesim din aeroportul din Mumbai pentru fata noastra.? Multumesc.
Ok deci declaratia sotului meu va fi facuta aici in engleza la un notar semnata de el si eu o pot lua cu mine in Romania unde va trebui sa o legalizez din nou la un notar romanesc si tradusa inainte. Correct?
La plecarea din RO veti avea nevoie de acea declaratie

De preferat sa fie facut la consulatul româniei, trebuie legalizata de notarul de acolo
Alexandru Munteanu, Avocat
Corect - veti merge cu declaratia la un notar, fiecare birou notarial cred ca are o lista de traducatori autorizati cu care colaboreaza.