Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Depensionare, contestatie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Depensionare, contestatie

Buna ziua!VA scriu in numele unui prieten.Am mare ajutor de o informatie.Timp de 8 ani am beneficait de pensie medicala de grad 2 iar anul trecut m-au trecut in gradul 3.LA controlul de rutina mi s-a taiat orice drept de a mai beneficia de acest ajutor.Unde ar trebui sa ma adresez pentru a relua pensia deoarece nu am nici un venit si datorita problemelor medicale nu ma pot angaja nicaieri,Am varsta de 47 ani.Multumesc
Daca detineti acte medicale si sunteti bolnav deschideti actiune in instanta , faceti o expertiza medicala si solicitati pensionarea pe caz de boaloa.
Buna ziua din nou!
Am discutat cu un avocat care mi-a analizat documentatia, acte analize, internari ,inclusiv decizia de respingere a pensiei si mi -a spus ca nu se mai poate face nimic pentru ca termenul a expeirat (.Adica cele 30 zile de la respingere) cum ma sfatuiti?
Daca ati iesit din termenul de 30 de zile in care puteati sa atacati decizia nu mai aveti nicio optiune.