avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... prelungirea duratei arestarii preventive dispuse in ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

prelungirea duratei arestarii preventive dispuse in cursul urmaririi penale art156

a prelungit durata arestarii preventive pentru a treia oara pentru trei inculpati pentru furt si furt calificat ,cate zile le mai poate prelungidurata arestarii preventive daca nu a inceput procesul la judecatorie si sunt tinuti in arestul IJP
pana acum au 90 de zile de cand stau inchisi in arestul ipj

asa de mult ii interogheaza in arestul ijp da ce sunt teroristi
ei oricum nu recunosc nimic
Ultima modificare: Marți, 27 Martie 2012
ContSters198721, utilizator
Cel mai recent răspuns: doberv , utilizator 17:19, 28 Martie 2012
dacă este nevoie, judecătorul va prelungi măsura arestării preventive cu câte 30 de zile, fără ca durata totală să depășească 180 de zile.
...art. 159 alin. 13 C procedură penală
Ultima modificare: Marți, 27 Martie 2012
george_puchiu, utilizator
:offtopic:Interventie moderator.
Am rugamintea sa continuati discutia pe acest subiect aici si de a nu mai deschide un nou topic pe aceeasi tema ( pct.3.3 din Regulament).
Aveti posibilitatea sa continuati discutia folosind optiunea " Raspunde".
Multumesc pentru intelegere.
daniel350 a scris:

si ce se poate intampla dupa 180 de zile daca nu au semnat nimic si nu recunosc nimic tare sunt curios

ce se intampla dupa prelungirea duratei arestarii preventive de 180 de zile sunt liberi
in marea majoritate a cazurilor , pana la implinirea celor 180 zile o sa fie trimisi in judecata.
conteaza doar complexitatea dosarului.
procurorul se va ocupa in principal de dosarele care sunt urgente si pentru care exista riscul de a nu putea fi trimise in instanta pana la implinirea a 180 zile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prelungire mandat arestare tayson tayson buna seara, in conditiile in care,mandatul de arestare preventiva expira in data de 21.10,care ar trebui sa fie data la care procurorul ar trebui sa ceara ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am o intrebare, care este termenul maxim cat se poate ... Mateus23 Mateus23 Buna ziua! Am o intrebare, care este termenul maxim cat se poate prelungii un arest preventiv? Penal (vezi toată discuția)
Masura de arestare preventiva eu101 eu101 buna seara . am si eu problema .... cineva a primit mandat de arestare preventiva pe 29 de zile, astazi a fost chemat din nou in fata instantei pentru ... (vezi toată discuția)