Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cumparare srl.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cumparare srl.

Care sunt procedurile de cumparare a unui Srl dintr-un judet in altul si cat dureaza aceasta procedura? Cand fac cumpararea trebuie sa ma prezint cu documentele necesare noului sediu? Poate sediul sa fie unul primit prin contract de comodat?Multumesc.
actele necesare le gasiti pehttp: //www.onrc.ro/documente/ghid/F_31_modificat.pdf
gyoni8, utilizator
procedura dureaza circa doua luni de zile;
cand faceti cumpararea nu va trebuie noul sediu, dar trebuie sa fiti sigur ca acela va fi noul sediu (se va lua o decizie prin Hot AGA), dovada noului sediu trebuie sa o aveti cand va inregistrati la registrul comertului;
da, dovada noului sediu poate fi un ctr. de comodat
Sa aveti in vedere ca inainte de intocmirea actelor daca societatea a fost infiintata inainte de anul 2008 sa va faceti rezervarea denumirii societatii la nivel national, deoarece pana in 2008 se facea rezervare la nivel judetean, numai in mod exceptional ( la cerere) la nivel national. Nu de alta, dar este destul de neplacut sa intocmesti atat de multe acte degeaba.