Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... hellp
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

hellp

Deoarece mi sa intamplat un fenomen mai putin obisnuit apelez la sprijinul celor care s-au mai lovit de astfel de probleme.Am fost insultata si calomniata la locul de munca de un alt coleg.Am depus la conducere o petitie in care am aratat cele intamplate.Nu am primit nici un raspuns.Am intrebat de ce nu raspund la petitia mea?!! dupa care la 2 luni de zile a procedat la cercetarea cazului.Eu vazand ca nu primesc raspuns am depus in instanta pentru daune morale....conducerea aflind intr-e timp de acest lucru si drept raspuns a fost ca nu il pot sanctiona pe colegul meu de 2 ori pentru aceeasi fapta si ca atare fapta se suspenda.La care eu am zis ca nu sa aplicat nici una pana acum deoarece termenul la inst. il am in decembrie si bineinteles ca vor fi si recusuri pe la toate instantele daca partile nu sunt multumite si atunci cum sanctioneaza fapta??!!! retroactiv???:( chiar nu am mai auzit de asa ceva. Ce ma sfatuiti sa fac in astfel de situatie?
va multumesc
Buna ziua!
ati gresit cand ati sarit sa ii raspundeti cu acceasi moneda colegului(atacandu-l in instanta).Aici intervine un pic de intelepciune.Credeti ca nu va veni un moment in care colegul dvs sa ajunga la ajutorul dvs?Daca nu credeti acest lucru, faceti tot posibilul ca acest moment sa devina realitate.
Aceasta nu inseamna sa intoarceti obrazul celalalt.
Abaterea disciplinară este o faptă în legătură cu munca şi care constă într-o acţiune sau inacţiune săvârşită cu vinovăţie de către salariat, prin care acesta a încălcat normele legale, regulamentul intern, contractul individual de muncă sau contractul colectiv de muncă aplicabil, ordinele şi dispoziţiile legale ale conducătorilor ierarhici.
Pentru ca o faptă săvârşită de un salariat să fie calificată abatere disciplinară este necesar să fie analizate elementele constitutive ale faptei, a căror întrunire să justifice aplicarea răspunderii disciplinare.
Angajatorul dispune aplicarea sancţiunii disciplinare printr-o decizie emisă în formă scrisă, în termen de 30 de zile calendaristice de la data luării la cunoştinţă despre săvârşirea abaterii disciplinare, dar nu mai târziu de 6 luni de la data săvârşirii faptei. Valabilitatea deciziei de sancţionare este condiţionată de respectarea ambelor termene cumulativ.

Fapta nu poate fi suspendata :hm: ... ci cel mult cercetarea disciplinara..... Prin urmare, asteptati sa vedeti care este solutia data de instanta.
Dl.consilier juridic nu vad cum juristul unitatii noastre vede sanctionarea colegului de 2 ori pentru aceeasi fapta atat timp cat nu este sanctionat in nici un fel pana la acest moment.Este vorba ca sunt si 2 institutii separate daca e sa luam asa.Daca instanta prin termene trece de 6 luni de zile cum aplica juristul nostru sanctiunea??? atunci o sa spuna ca este prescrisa fapta.Dvs.vedeti in acest caz ca si in, instanta contopirea pedepselor???? eu asta vad in raspunsul juristului.Are legatura? Pe ce sa bazat juristul cand a suspendat sanctiunea?
va multumesc
Buna ziua!
Puteti solicita in instanta dovada sanctionarii colegului, mai ales daca juristul unitatii afirma ca nu poate sanctiona de doua ori pe colegul dvs.
MIL2002 a scris:

Dl.consilier juridic nu vad cum juristul unitatii noastre vede sanctionarea colegului de 2 ori pentru aceeasi fapta atat timp cat nu este sanctionat in nici un fel pana la acest moment.Este vorba ca sunt si 2 institutii separate daca e sa luam asa.Daca instanta prin termene trece de 6 luni de zile cum aplica juristul nostru sanctiunea??? atunci o sa spuna ca este prescrisa fapta.Dvs.vedeti in acest caz ca si in, instanta contopirea pedepselor???? eu asta vad in raspunsul juristului.Are legatura? Pe ce sa bazat juristul cand a suspendat sanctiunea?
va multumesc

Am scris eu de contopirea pedepselor :hm: ... cred ca nu m-am facut inteles :(
Intrebati-l pe jurist care sunt motivele pentru care a suspendat nu sanctiunea ci cercetarea disciplinara .... nu are nicio legatura aplicarea unei sanctiuni disciplinare potrivit dispozitiilor Codului Muncii, cu pedeapsa aplicata de catre instanta .... una este raspunderea disciplinara si alta este raspunderea civila delictuala (banuind ca procesul este civil si nu penal).