Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

Buna ziua.
As dori sa stiu daca mi se acorda conediu fara plata pt rezolvarea unor probleme medicale si pt cat timp? (sufar de hernie de disc si aman operatia, pt a incerca alte terapii).
Va multumesc.
Potrivit art.153 alin.1 si 2 C.mun., pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată, iar durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Prin urmare, depuneti o cerere la angajator pentru a vi se aproba pentru o perioada de ...zile de concediu fara plata.
va multumesc