avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

buna ziua
as dori sa stiu daca imi este legal permis de la locul de munca unde sunt angajata in prezent pe o durata nederminata sa solicit concediu fara plata pe durata unei luni calendaristice.
Cel mai recent răspuns: marianams70 , utilizator 15:55, 25 Iunie 2012
Durata CFP se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
Art. 153. C.Mun
(1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.
(2) Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern

Da, este permis.Durata acestui concediu,( o luna, 2, 3), este stabilit in Regulamentul Intern.
multumesc pentru raspunsuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul fără plată ioanborlovan ioanborlovan Care este perioada maximă de concediu fără plată pe care pot să o acord unui angajat, pe parcursul unui an calendaristic? Având în vedere faptul că ... (vezi toată discuția)
Concediu fara plata claudiu69 claudiu69 Buna ziua. Doresc sa stiu daca pot sa obtin 30 de zile calendaristice de concediu fara plata si daca angajatorul poate sa nu il aprobe ? Va multumesc (vezi toată discuția)
Concediu fara plata jellena jellena buna seara! as dori sa stiu daca se poate acorda concediul fara plata pe o perioada mai mica decat un an, de exemplu 3 luni. (vezi toată discuția)