Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

buna ziua
as dori sa stiu daca imi este legal permis de la locul de munca unde sunt angajata in prezent pe o durata nederminata sa solicit concediu fara plata pe durata unei luni calendaristice.
Durata CFP se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
Art. 153. C.Mun
(1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.
(2) Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern

Da, este permis.Durata acestui concediu,( o luna, 2, 3), este stabilit in Regulamentul Intern.
multumesc pentru raspunsuri.