Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

buna seara! as dori sa stiu daca se poate acorda concediul fara plata pe o perioada mai mica decat un an, de exemplu 3 luni.
Art. 153 C.mun. prevede:
(1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.
(2) Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Legiuitorul a lasat la latitudinea partilor sau a angajatorului de a stabili durata CFP ... daca in ccm aplicabil sau in reg.intern este prevazut ca se poate acorda un CFP pe o durata de 3 luni , atunci puteti beneficia de un astfel de concediu pe o asemenea perioada .. in caz contrar, durata CFP se poate stabili prin negociere cu angajatorul.