Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Protocol de colaborare intre Oficiul de Cadastru si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Protocol de colaborare intre Oficiul de Cadastru si Casa notarilor publici

Buna ziua,
Mama mea ( Soare Eugenia, din localitatea Sibiu )
e in tratative pt cumpararea unui teren si case la tara, in judetul Cluj, localitatea Cornesti. Dar actele nu sunt deloc in regula. I s-a zis ca singura solutie ar fi acest protocol, dar nu stim pasii necesari, corecti, pentru a avea succes in aceasta problema. V-as ruga sa ma lamuriti, cat de simplu puteti prin pasii necesari si unde trebuie sa ma adresez....
Va multumesc foarte mult,
Soare Cecilia
Ma indoiesc ca protocolul la care va referiti are vreo legatura cu problema dvs.
In protocol este vorba despre modalitatea de incasare de catre notari a tarifelor pentru unele servicii cadastrale.

Cine v-a spus ca actele "nu-s in regula" ? Si despre ce ...nereguli ar fi vorba ?

In functie de “tipul” neregulilor, va puteti adresa notarului, Oficiului de Cadastru, avocatului.

Ar trebui sa aveti in vedere ca doar unele aspecte pot fi lamurite/rezolvate pe cale notariala; este posibil sa va trebuiasca parerea si sprijinul unui avocat, a carui activitate si competenta acopera o arie mai mare decat a notarilor (exceptand, desigur, acele activitati specifice precum, spre exemplu, autentificarea contractelor de vanzare-cumparare …)

In plus, la acest moment, orice problema legata de acte ar trebui rezolvata de catre proprietarii casei si terenului – rolul dvs., ca viitor cumparator, fiind limitat doar la acela de “finantator” pentru eventuale tarife/taxe legate de rectificări, intabulări, radieri, notări ori alte operatiuni cadastrale/notariale.