Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... daune interese
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

daune interese

o firma incheie un contract de executie lucrari cu o alta societate si ii preda amplasamentul precum si ordinul de incepere a lucrarilor.
societatea nu face nici o lucrare timp de trei luni cat este durata contractului, data dupa care contractul este considerat incheiat de drept. beneficiarul calculeaza penalitati de intarziere pentru lucrarile neexecutate.
il poate actiona in instanta pentru daune interese si pt cheltuielile suplimentare cauzate de o noua procedura de licitatie.
Bineinteles ca poate.
Este inserat in contract un pact comisoriu de gradul 4? Daca nu, trebuie procedat in prealabil la punerea in intarziere a executantului.
executantul se obliga sa despagubeasca achizitorul impotriva oricaror daune interese daca nu rezulta din respectarea proiectului sau caietului de sarcini.

asa scrie in contract. este in regula?
~ Conținut șters la cerere ~
Pactul comisoriu de gradul 4 este acea clauza contractuala in care partile prevad ca in cazul neexecutarii obligatiilor, contractul se desfiinteaza de plin drept, fara punerea in intarziere a debitorului.
In cazul unui pact comisoriu de gradul 4 ajungerea la termen a obligatiei neexecutate are ca efect rezolutiunea contractului de plin drept.
In lipsa pactului comisoriu de gradul 4, debitorul obligatiei trebuie pus in intarziere printr-o notificare, apoi actionat in judecata pentru rezolutiuea contractului si plata daunelor interese.
Fiind vorba de un contract comercial, va trebui efectuata si procedura prealabila a concilierii directe cu cealata parte.
sunt doar doua parti in contract : beneficiarul (achizitorul) si executantul. contractul este direct incheiat intre aceste doua parti. ce inseamna rezolvarea pe cale amiabila? executantul nu a facut nimic si nu a raspuns notificarilor transmise pt a incepe lucrarile.