Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Procedura concilierii?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Procedura concilierii?

Buna ziua! Se impune sau nu efectuarea procedurii prealabile a concilierii pentru a putea introduce actiunea prin care sa constate reziliat un contract de leasing in care este prevazut un pact comisoriu de grad 4 instituit pentru neplata ratelor?
Dar nu este nevoie de nici-o actiune pentru a se constata reziliat de plin drept un astfel de contract!
Deci..daca nu e nevoie de actiune, nu e nevoie nici de conciliere.
Opinia mea este ca si in cazul pactului comisoriu de grad 4 este necesara introducerea unei actiuni prin care se cere instantei sa constate rezilierea de plin drept a contractului. Insa, avand in vedere ca instanta este investita doar pentru a constata reziliat contractul -verificand doar indeplinirea conditiilor trecute in pactul comisoriu , tind sa cred ca nu este necesara efectuarea procedurii prealabile.
grecul, utilizator
Da, intr-adevar, pactul comisoriu de gradul 4 este mult mai energic si potrivit acestuia, în caz de neexecutare, contractul se considera desfiintat de drept, fara a mai fi necesara punerea în întârziere si fara orice formalitate prealabila (concilierea).
În aceasta situatie, interventia instantei judecatoresti - daca se apeleaza la ea -, se va rezuma la verificarile pe care însesi clauzele conventionale de reziliere le permit.