Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... pot accesa fonduri europene?
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

pot accesa fonduri europene?

buna!
vreau sa fac o mica ferma cu fonduri UE (masura112) dar am inteles de la cateva prsoane ca trebuie sa am liceul absolvit iar eu am doar 8 clase.se poate face ceva? exista vreo alta modalitate? multumesc
pentru masura 112 trebuie mers in primul rand la primarie si de acolo primiti toate indicatiile
am inteles, dar primaria decide daca pot face sau nu? eu vreu sa stiu dac e obligatoriu sa am liceul absolvit. multumesc
Din ghidul solicitantului masura 112:
Nivelul minim de calificare solicitat este următorul: absolvent de liceu sau de şcoală profesională/ şcoală de arte şi meserii în domeniul agricol, veterinar şi economic cu profil agricol; absolvent de liceu sau de şcoală profesională/ şcoală de arte şi meserii* care prezintă un certificat de calificare sau un certificat de absolvire a unui curs de formare de minimum 150 de ore** în domeniul agricol, veterinar sau economic cu profil agricol.
*Școala profesională și şcoala de arte şi meserii, altele decât cele cu profil agricol, se vor accepta sub rezerva aprobării ulterioare de către Comisia Europeană.
**Certificatele de calificare/ absolvire vor fi emise de către o instituţie recunoscută de Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului și Sportului.
[ link extern ] /