Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA facturi avans achizitie cladire
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA facturi avans achizitie cladire

Buna ziua,

am urmatoarea speta:
- intre doua persoane juridice se incheie o promisiune autentificata la notar de vanzare-cumparare pentru o cladire si terenul aferent cu plati lunare in avans pe o perioada de 6 ani cu punerea in folosinta chiar de la data antecontractului si transmiterea dreptului de proprietate la momentul platii integrale
- Vanzatorul emite lunar factura in care colecteaza TVA si o plateste considerand-o exigibila, conform art.134`2 din Codul Fiscal
- Cumparatorul primeste factura si deduce TVA conform acelorasi prevederi legale.
Intrebarea mea:
- Este corecta interpretarea TVA ca fiind exigibila si deci este corecta colectarea si deducerea TVA in acest caz, conform art.134’1, art.134’2 si art.145 alin.1 din Codul Fiscal?
Este corecta, dar referinta corecta este si art.134'6. in conditiile contractului incheiat.
Cod Fiscal
art.. 134^1(6)
Pentru livrările de bunuri corporale, inclusiv de bunuri imobile, data livrării este data la care intervine transferul dreptului de a dispune de bunuri ca şi un proprietar. Prin excepţie, în cazul contractelor care prevăd că plata se efectuează în rate sau al oricărui alt tip de contract care prevede că proprietatea este atribuită cel mai târziu în momentul plăţii ultimei sume scadente, cu excepţia contractelor de leasing, data livrării este data la care bunul este predat beneficiarului.

Asa ca, daca la data incheierii antecontractului, cumparatorul preia spre folosinta cladirea, se colecteaza TVA totala afenta valorii cladirii, nu in rate.
Singura exceptie sunt contractele de leasing.