Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii incetare cim
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

incetare cim

ce trebuie trecut in revisal la explicatii cand se inceteaza un cim din lipsa fond salarii
Buna ziua,

un contract de munca nu poate fi incetat din acest motiv; daca firma are probleme, puteti face concediere individuala sau colectiva, de exemplu. Trebuie sa actionati conform legii, respectiv a Codului Muncii in ceea ce priveste incetarea unui CIM.
Contractul individual de muncă poate înceta astfel:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege.

Motivul invocat de dvs poate constitui o cauza pentru ca salariatul sa-si dea demisia fara preaviz (art.81 alin.8 C.mun.)