Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Deschidere firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Deschidere firma

Buna ziua,

as dori sa stiu care sunt pasii care trebuie urmati pentru deschiderea unei firme (documentatie/ perioada) conform legislatiei in vigoare.

Multumesc.
poate va lamureste acest link..
[ link extern ]
Sub acel link gasiti cu siguranta si informatii utilizabile, insa - din pacate - unele dintre ele si nu putine la numar nu sunt exacte, ori si-au pierdut actualitatea.
Documentele necesare la gasiti chiar la autoritatea care face inregistrarea societatii - Registrul Comertului.
Pe site-ul acestuia - formalitati - persoane juridice - pct. 1 (pentru S.R.L.), pct. 2 (pentru S.A.), gasiti toate documentele necesare pentru constituire.
Ca si perioada, inregistrarea societatii dureaza 3 zile de la data depunerii documentelor, cu conditia ca acestea sa fie bine intocmite.