Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cind expira o amenda penala ???
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cind expira o amenda penala ???

buna ziua

va rog sa imi spuneti cind expira o amenda penala
dupa cit timp expira si ce art din codul penal se aplica ??

va multumesc
Amnezile nu "expira" Se poate prescrie executarea unei astfel de pedepse. Codul penal, in art 126, prevede prescriptia executarii pedepsei amenzii in 3 ani de la data cand hotararea de condamnare a ramas definitiva.
va multumesc
amenda penalase prescrie dupa 3 ani
deci nu mai este luata in considerare??

precizez ca este oamenda administrativa
dupa 3 ani numai se ia in considerare??

Gabriela Mihai, Avocat
amenda administrativa nu se trece in cazier daca asta te ingrijora!!
Trebuie sa luati in calcul si unele motive ce pot suspenda/intrerupe prescriptia gen notificari etc. ...
Dar cand se radiaza din cazierul judiciar amenda penala