avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cind expira o amenda penala ???
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cind expira o amenda penala ???

buna ziua

va rog sa imi spuneti cind expira o amenda penala
dupa cit timp expira si ce art din codul penal se aplica ??

va multumesc
Amnezile nu "expira" Se poate prescrie executarea unei astfel de pedepse. Codul penal, in art 126, prevede prescriptia executarii pedepsei amenzii in 3 ani de la data cand hotararea de condamnare a ramas definitiva.
va multumesc
amenda penalase prescrie dupa 3 ani
deci nu mai este luata in considerare??

precizez ca este oamenda administrativa
dupa 3 ani numai se ia in considerare??


Ultima modificare: Miercuri, 26 Noiembrie 2008
Gabriela Mihai, Avocat
amenda administrativa nu se trece in cazier daca asta te ingrijora!!
Trebuie sa luati in calcul si unele motive ce pot suspenda/intrerupe prescriptia gen notificari etc. ...
Dar cand se radiaza din cazierul judiciar amenda penala

Alte discuții în legătură

Amenda penala beluca beluca buna seara.ginerele meu are o amenda penala care trb platita in urma cu 3 ani.stie cineva care sunt urmarile acestei amenzi?apare in cazier?pe ce ... (vezi toată discuția)
Cazier judiciar! anonim2008 anonim2008 Buna ziua as dori si eu sa intre in cat timp iti expira cazierul sunt eliberat din 2004 pt furt si as dori sa stiu cand imi expira cazierul si ce trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Cazier judiciar danield11 danield11 In 1996 am fost condamnat la o amenda penala in urma unui dosar penal la regimul circulatiei (conducere pe drumurile publice a unui autovehicul cu ... (vezi toată discuția)