Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cind expira o amenda penala ???
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cind expira o amenda penala ???

buna ziua

va rog sa imi spuneti cind expira o amenda penala
dupa cit timp expira si ce art din codul penal se aplica ??

va multumesc
calandrino a scris:

Dar cand se radiaza din cazierul judiciar amenda penala

"Art. 134
Reabilitarea persoanei fizice are loc de drept in cazul condamnarii la amenda sau la pedeapsa inchisorii care nu depaseste un an, daca in decurs de 3 ani condamnatul nu a savarsit nicio alta infractiune."

"Art. 136
Termenele prevazute in art. 134 si 135 se socotesc de la data cand a luat sfarsit executarea pedepsei principale sau de la data cand aceasta s-a prescris.
Pentru cei condamnati la pedeapsa cu amenda termenul curge din momentul in care amenda a fost achitata sau executarea ei s-a stins in alt mod.
In caz de gratiere totala sau de gratiere a restului de pedeapsa, termenul curge de la data actului de gratiere."
Attila-Arpad Dombi, Avocat