Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... drepturile parintelui necustodian
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

drepturile parintelui necustodian

sunt divortat ,am un copil de 14 ani domiciliul copilului e la mama.atit in perioada divortului cit si dupa nu pot ave relati cu copilul nici in timpul programului de vizita .recent mama copilului a plecat in delegatie in spania o saptamina iar en nu am stiut nimic nici ea nici copilul nu au raspuns la telefon ulterior am aflat ca la lasat in grija matusei lui
eu ca si tata nu am nici un drept ?doar obligati?
ce pot sa fac ca sa pot sa imi vad si eu copilul?
dupa divort notele copilului au sacazut.
Daca prin hotararea judecatoreasca aveti stabilit un program de vizitare a minorului, iar fosta sotie va impiedica sa va exercitati acest drept puteti apela la un executor judecatoresc pentru a pune in executare hotararea.