avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 890 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Voi beneficia de indemnizatie pentru cresterea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Voi beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului?

Buna ziua ! In legatura cu indemnizatia pentru crestere copil , am si eu unele nelamuriri : am fost in somaj pana la sfarsitul lunii martie 2011 , iar de la data de 1 septembrie 2011 m-am angajat in cadrul invatamantului pe post de profesor . PE 20 aprilie 2012 ,ar trebui sa nasc , dar nu stiu daca o sa beneficiez de indemnizatie pentru crestere copil pt ca nu am 12 luni anterioare in campul munciii ci doar 8 luni . Precizez ca de la 1 martie 2012 sunt in concediu de maternitate adica cele 126 de zile : 63 zile concediu prenatal si 63 zile postnatal ... As putea plati la fortele de munca pt cele 5 luni intrerupere, adica de cand am terminat somajul , din luna martie si pana cand m-am angajat , 1 septembrie pt a putea beneficia de indemnizatie ? Va multumesc ! si astept un raspuns din partea dumneavoastra . adresa mea de mail este : clau_21_86@yahoo.com
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:30, 31 Martie 2012
Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului nu are relevanţă plata contribuţiilor de asigurări sociale, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit in ultimul an anterior datei nasterii copilului timp de 12 luni, aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.
Veti putea beneficia de indemnizatie pentru CCC deoarece in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (aprilie 2011 - aprilie 2012) aveti venituri din salarii si perioade asimilate acestora (indemnizatie de somaj, indemnizatie concediu de maternitate).
Nu are cum sa beneficieze de indemnizatia pentru CCC ... citez: am fost in somaj pana la sfarsitul lunii martie 2011 , iar de la data de 1 septembrie 2011 m-am angajat in cadrul invatamantului pe post de profesor .

Prin urmare , perioada aprilie /august 2011 nu este acoperita.....
Clau_brinza a scris:

Buna ziua ! In legatura cu indemnizatia pentru crestere copil , am si eu unele nelamuriri : am fost in somaj pana la sfarsitul lunii martie 2011 , iar de la data de 1 septembrie 2011 m-am angajat in cadrul invatamantului pe post de profesor . PE 20 aprilie 2012 ,ar trebui sa nasc , dar nu stiu daca o sa beneficiez de indemnizatie pentru crestere copil pt ca nu am 12 luni anterioare in campul munciii ci doar 8 luni . Precizez ca de la 1 martie 2012 sunt in concediu de maternitate adica cele 126 de zile : 63 zile concediu prenatal si 63 zile postnatal ... As putea plati la fortele de munca pt cele 5 luni intrerupere, adica de cand am terminat somajul , din luna martie si pana cand m-am angajat , 1 septembrie pt a putea beneficia de indemnizatie ? Va multumesc ! si astept un raspuns din partea dumneavoastra . adresa mea de mail este : clau_21_86@yahoo.com


Prin urmare , nu se poate plati perioada aia care nu este acoperita martie/august pe anul 2011 pt a putea beneficia de indemnizatie ? si inca ceva deci am concediu de maternitate 126 de zile , dar dupa ce se termina acest concediu cum figurez la scoala respectiva ? sunt in continuare angajata lor pana la terminarea contarctului de munca ? daca da , atunci cum sunt platita pt lunile respective ? sunt foarte recunoscatoare daca mi-ati raspunde pt ca la scoala respectiva nimeni nu imi da nici un raspuns , nici doamna secretara si nici domnul director ; imi zic sa ma interesez eu dar daca nu m-am confruntat cu aceasta problema pana acum nu am de unde sti ... Va multumesc !
Nu aveti cum sa platiti contributiile pentru a benefecia de indemnizatia respectiva ...

Dupa terminarea concediului de maternitate , ar tebui sa reveniti la munca daca nu beneficiati de CCC. In astfel sens, pana la incetarea raportului de munca veti fi considerata salariata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil din somaj Elena Caldararu Elena Caldararu Buna seara!va rog sa-mi spuneti daca as putea beneficia de indemnizatia de crestere copil cea de min 600 ron pt 2 ani daca in mom nasterii copilului sunt in ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie pt cresterea copilului ramonasoiman ramonasoiman Buna ziua, am si eu o intrebare referitor la indemnizatia pentru cresere a copilului. Eu in iulie am terminat masterul si cum nu m-am gasit un job am depus ... (vezi toată discuția)
Primirea indemnizatiei pentru cresterea copilului este conditionata de plata cotei de contributie de 0,85% la cass? Simona_Mereu Simona_Mereu Sunt PFA din noiembrie 2012 si am platit pana acum impozitul pe venit si cotizatia CASS stabilite prin deciziile emise de la Finante. Acum sunt gravida in 36 ... (vezi toată discuția)