avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1503 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil din somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil din somaj

Buna seara!va rog sa-mi spuneti daca as putea beneficia de indemnizatia de crestere copil cea de min 600 ron pt 2 ani daca in mom nasterii copilului sunt in somaj!!va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:52, 5 August 2011
Da, cu conditia ca 12 luni anterioare nasterii copilului sa fi realizat venituri supuse impozitarii (in calculul acestor 12 luni intra si lunile de somaj). Daca imediat dupa concediere ati intrat in somaj nu aveti probleme.
ar trebui sa nasc in martie 2012!si am asa din martie 2011 pana in iunie 2011 CIM la o societate, iulie si august 2011 la o alta societatae iar din sept2011 pana in martie 2012 mom nasterii in somaj de la ultimul angajator!e ok?
1. In somaj fiind puteti beneficia de concediu medical, de concediu de maternitate (cele 126 de zile de pre si postnatal) si de CCC pana la 2 ani.
2. Certificatele medicale le duceti la Agentia de Somaj care le calculeaza si le plateste.
3. Cererea pentru CCC o faceti catre Agentia de Somaj iar actele pentru CCC le depuneti la Primaria de care apartineti cu domiciliul.
4. Concediile medicale, concediul de maternitate si CCC suspenda perioada de somaj care se reia, de unde a ramas, dupa terminarea acestor concedii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am vreo sansa sa beneficiez de concediu prenatal ? diana192 diana192 buna ziua,am lucrat cu carte de munca din 01. 01 .2013 pana in 10.07.2013.iar dupa aceea am fost in concediu fara plata pana in data de 02.10.2013.din data de ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil oana8989 oana8989 buna ziua.am nascut pe 12 iulie.in cat timp trebuie sa depun actele pentru CCC si de la ce data intru in concediu dupa depunerea actelor?multumesc (vezi toată discuția)
Concediu de maternitate ContSters332201 ContSters332201 Poate sa ma la mureasca oare cineva?...pana in 19. 10. 2014 lucrez la o firma avand contract pe perioada nedeterminata, iar din 20.10.2014 lucrez la o alta ... (vezi toată discuția)