avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1319 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara plata

Buna ziua,in aprilie am concediu fara plata de pe 01.-30.04. mai incasez ceva pentru ziua de 16.04 care este liber legal? si cum ar trebui sa apara in pontaj ca liber legal sau ca zi de fara plata?
Ultima modificare: Vineri, 30 Martie 2012
alexandra24, utilizator
Cel mai recent răspuns: SimonescuC , utilizator 14:54, 3 Aprilie 2012
Nu se incaseaza niciun ban pentru ziua de 16.04.2012 ... este zi nelucratoare, chiar daca sunteti in CFP.
pe pontaj o trec ca liber legal?oricum nu se plateste....multumesc frumos!!!
Ultima modificare: Vineri, 30 Martie 2012
alexandra24, utilizator
1. ziua de 16 nu va fi socotita ca cfs (concediu fara salar).
2. ziua de 16 intra la zile libere legal..zilele libere legal sunt zile si platite intre altele.
Ziua de 16 aprilie 2012 este zi de sărbătoare legală în care nu se lucrează, potrivit art.139 c.mun.
Se plateste sau nu ziua de liber legal,nu am inteles...

Alte discuții în legătură

Paºte catolic, pontaj luna aprilie 2013 Cosmi7 Cosmi7 Bună ziua, Dragii mei, Vă supun atenţiei următoarea chestiune; Luna aprilie 2013, are 22 de zile lucrătoare. Cum pontez salariaţii de ... (vezi toată discuția)
Ziua de pasti Cristi Cristi Cristi Cristi Am o nelamurire zilele de pasti cand nu se lucreaza ma refer aici la cei privati ,sunt platite? Mai pe inteles un patron turc are o firma de croitorie si ... (vezi toată discuția)
Plata 1 mai si tichete de masa TOBASTIAN TOBASTIAN Buna ziua, Va rog cateva pareri bazate pe legislatie. Incepand cu data de 2 mai a incetat contractul de munca si cu ocazia lichidarii am constatat ca nu ... (vezi toată discuția)