Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara plata

Buna ziua,in aprilie am concediu fara plata de pe 01.-30.04. mai incasez ceva pentru ziua de 16.04 care este liber legal? si cum ar trebui sa apara in pontaj ca liber legal sau ca zi de fara plata?
alexandra24, utilizator
Nu se incaseaza niciun ban pentru ziua de 16.04.2012 ... este zi nelucratoare, chiar daca sunteti in CFP.
pe pontaj o trec ca liber legal?oricum nu se plateste....multumesc frumos!!!
alexandra24, utilizator
1. ziua de 16 nu va fi socotita ca cfs (concediu fara salar).
2. ziua de 16 intra la zile libere legal..zilele libere legal sunt zile si platite intre altele.
Ziua de 16 aprilie 2012 este zi de sărbătoare legală în care nu se lucrează, potrivit art.139 c.mun.
Se plateste sau nu ziua de liber legal,nu am inteles...