Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... organ de control al asociatiilor?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

organ de control al asociatiilor?

buna ziua
de trei ori pana in prezent am scris asociatiei din care fac parte... am solicitat documente: cont in care sa fac plata, contracte (reparatii lift, cu furnizorii de apa, etc), mod de calcul penalitati, etc. nu am primit nici un raspuns, asa cum ar trebui conform legii.

carui organ pot sa reclam toate neregulile pentru a fi controlat (administratorul/presedintele) din punct de vedere legal?
(primarie, politie economica,...?)
Va puteti adresa Serviciului Asociatii de proprietari din cadrul Primariei; poate ii vor intreba de sanatate, nu doar ii vor mangaia pe crestet.
Succes!
Sunt in aceias situatie de 3 ani.Am scris la presedintele asociatiei ,la Politie reclamatie,la Primarie si am facut si proces.Nici un raspuns pozitiv,nici un ajutot ci numai nepasare si bataie de joc.Astazi am avut cea mai mare umilinta din viata mea.Am cerut dreptate in justitie si nu numai ca nu am obtinut ceva dar vrand sa-mi pledez cauza o tanara judecatoare mi-a spus"s-a terminat...data-o afara" s-a adresat jandarmulul.Nu am insultat-o,nu-am vociferat ci frumos si calm am rugat-o sa ma lase sa-mi pledez cauza Nu -mi vine sa cred..Inca sunt socata.Nu de faptul ca nu mi s-a facut dreptate,nici ca nu m-a lasat sa vorbesc ci pentru doua cuvinte"da-o afara"Nu-mi revin..Nu pot sa uit Nu pot sa cred .
.....................................................................................!
Prima oara imi vine sa zic: Doamne, cum se mai poate intampla asa ceva in Romania!, dar scurt ma trezesc la realitate si imi aduc aminte ca daca pe vremea comunistilor ne mintea unu singur, acuma ne mint cu miile, ceea ce este rau!
V-as recomanda sa contactati Avocatul Poporului! [ link extern ] /
Nu prea ma pricep, dar asta e primul lucru la care m-am gandit.
Si cred eu ar trebui sa mai insistati la primarie, duceti dovezi acolo...

rekul05, utilizator
Avocatul poporului intervine (cand intervine....) in relatia dintre cetatean si o institutie a statului (daca nu ma insel). N-as zice ca administratorul blocului e tocmai o instituie si cu atat mai putin a statului...