Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Deschidere punct de lucru in Ungaria!
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Deschidere punct de lucru in Ungaria!

Buna ziua ,intrebarea mea este daca pe firma care o am in Romania,pot deschide un punct de lucru in Ungaria,si daca se poate care ar fi procedura.

In principiu, da. Zic "in principiu" deoarece ar fi fost binevenite si cateva detalii, ca de exemplu activitatea ce s-ar desfasura prin acel punct de lucru. Spun asta, pentru ca deloc nu este sigur ca trebuie sa va inregistrati la Cégbíróság (registrul comertului din Ungaria), este posibil sa fie suficienta luarea in evidenta de catre APEH (Fiscul maghiar) din zona respectiva.
Va recomand - inainte de toate - sa lecturati cu atentie Conventia pentru evitarea dublei impuneri incheiata de Romania cu Ungaria si care este valabila si astazi, deoarece in acest act sunt evidentiate o serie de facilitati de care, eventual, ati putea beneficia (a se intelege ca n cazul unor activitati NU este necesara neaparat inregistrarea unui sediu permanent sau a unui punct de lucru pe teritoriul celuilalt stat contractant, etc.).
Va rog un raspuns la urmatoarea speta:

Firma din Ungaria a vandut licente unei firme din Romania care la randul sau nu a platit in totalitate factura emisa de cei din Ungaria pe motiv ca au platit impozitul de 10 % cf conventiei mai sus mentionate...

Este corect?