Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permis suspendat pentru neacordare prioritate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permis suspendat pentru neacordare prioritate

buna ziua . in aceasta dimineata mi a fost suspendat permisul pentru ca nu am acordat prioritate unui biciclist intr o intersectie, si l am lovit (atins) usor fara a exista nici macar cea mai mica vatamare corporala a biciclistului. tin sa mentionez ca afara era noapte si ploua, iar biciclistul nu avea nici far la bicicleta si nici vesta reflectorizanta- practic nu se observa pe carosabil. in consecinta mi a fost suspendat permisul pe o perioada de 60 de zille pentru o zgarietura produsa bicicletei. intrebara mea este urmatoarea: daca depun contestatie, suns sanse sa nu mi se mai suspende permisul, avand in vedere ca biciclistul nu era semnalizat in nici un fel ??
Procesul verbal se poate contesta in termen de 15 zile , la judecatoria in a carei raza teritoriala a fost savarsita contraventia ! in situatia expusa de dvs , fiind totusi o imposibilitatea de a-l observa pe acel participant la trafic , neexistand practic o neacordare de prioritate , exista posibilitatea ca acel proces verbal sa fie lovit de nulitate absoluta si permisul sa nu va fie suspendat !
Incercati sa depuneti plangere impotriva procesului verbal !
Verificati daca intruneste cerintele de validitate (de fond ), daca exista si alte elemente care sa conduca la nulitatea absoluta a acestuia .
Succes
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
in situatia prezentata de Dvs. exista sanse de anulare a procesului verbal de contraventie (daca-l contestati)
Succes
ing. Ioan Ciobanu
cioan a scris:

in situatia prezentata de Dvs. exista sanse de anulare a procesului verbal de contraventie (daca-l contestati)
Succes
ing. Ioan Ciobanu

Am aceeai problema ca cel care a initiat discutia....Eu doresc sa depun contestatie 'la misto' pentru a mi se prelungi dovada(sa pot conduce masina de sarbatori).
M-ar interesa un raspuns de la cineva priceput.... si anume.....dupa ce depun contestatia la judecatorie o sa mi se fixeze un termen,problema e ca eu doresc sa fac eva si sa il anunt pe judecator ca nu mai doresc sa continuu contestatia.ce trebe sa fac? cum anunt judecatorul ca nu mai doresc sa vin la proces?ca nu mai vrea sa continuu?Ma repet :depun contstatie doar pt a avea drept de circulatie de sarbtori.
ovi_pov a scris:

[Am aceeai problema ca cel care a initiat discutia....Eu doresc sa depun contestatie 'la misto' pentru a mi se prelungi dovada(sa pot conduce masina de sarbatori).
cum anunt judecatorul ca nu mai doresc sa vin la proces?ca nu mai vrea sa continuu?Ma repet :depun contstatie doar pt a avea drept de circulatie de sarbtori.

Anuntarea se face in scris
cioan a scris:

ovi_pov a scris:

[Am aceeai problema ca cel care a initiat discutia....Eu doresc sa depun contestatie 'la misto' pentru a mi se prelungi dovada(sa pot conduce masina de sarbatori).
cum anunt judecatorul ca nu mai doresc sa vin la proces?ca nu mai vrea sa continuu?Ma repet :depun contstatie doar pt a avea drept de circulatie de sarbtori.

Anuntarea se face in scris

Va multumesc domnule Cioan pentru promptitudinea raspunsului.Daca sunteti amabil sa imi ziceti cum as formula aceasta anuntare(stiu ca sunt niste reguli, este un tipizat penru asa ceva?stiu catrebuie respectate niste reguli-'domnule presedinte'....etc.)