avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Plangere contraventionala, instanta competenta
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Plangere contraventionala, instanta competenta

Avem una bucata proces verbal de constatare si sanctionare a contraventiilor.

-locul savarsirii faptei citez " in apropierea localitatii Apoldu de Sus "

-Agentul constatator in cadrul ANV Brasov

- locul incheierii Pv Biiroul ANV Sibiu.

In proc3esul verbal se spune ca pot face plangere in 15 zile si sa o depun la......DJAOV Brasov ( adica anv brasov)

Cu tot resectul pt avocata care mi-a redactat plangerea vreau sa fiu sigur adca este corect ca : - sa depun plangerea la Judecatoria de care apartine Apoldu de sus.
avocata mi-a spus ca aici trebuie depusa, dar PV ma contrazice, spune ca trebuie depus la DJAOV Brasov.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: bogdan31 , utilizator 15:02, 31 Martie 2012
exact, are dreptate avocata dvs...contestatia impotriva acestui PV se depune la instanta arondata teritorial locului in care a fost savarsita fapta contraventionala, in acest caz la JUDECATORIA de care apartine localitatea in care ati fost sanctionat...!!!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatie pv ahntrax ahntrax Buna ziua! Am si eu o intrebare legate de contestarea unui PV: daca in PV scrie ca \"din loc. Sa. de Padure s-a atasat coloanei oficiale pana in loc. ... (vezi toată discuția)
Permis suspendat pentru 30 de zile - abuz al politiei - recurs syca_m syca_m Buna ziua, Va cer din nou sfatul referitor la o situatia mea cu plangerea contraventionala. Am depus plangere impotriva procesului verbal la ... (vezi toată discuția)
Plangere contraventionala - unde trebuie depusa si insotita de ce documente? julius.jr julius.jr In data de 3-10-2011 mi-a fost intocmit un proces verbal de contraventie. pentru ca nu era adevarat ce scria in el am refuzat semnarea lui si pentru aceasta ... (vezi toată discuția)