Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Plangere contraventionala, instanta competenta
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Plangere contraventionala, instanta competenta

Avem una bucata proces verbal de constatare si sanctionare a contraventiilor.

-locul savarsirii faptei citez " in apropierea localitatii Apoldu de Sus "

-Agentul constatator in cadrul ANV Brasov

- locul incheierii Pv Biiroul ANV Sibiu.

In proc3esul verbal se spune ca pot face plangere in 15 zile si sa o depun la......DJAOV Brasov ( adica anv brasov)

Cu tot resectul pt avocata care mi-a redactat plangerea vreau sa fiu sigur adca este corect ca : - sa depun plangerea la Judecatoria de care apartine Apoldu de sus.
avocata mi-a spus ca aici trebuie depusa, dar PV ma contrazice, spune ca trebuie depus la DJAOV Brasov.

Multumesc.
exact, are dreptate avocata dvs...contestatia impotriva acestui PV se depune la instanta arondata teritorial locului in care a fost savarsita fapta contraventionala, in acest caz la JUDECATORIA de care apartine localitatea in care ati fost sanctionat...!!!!!