Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ordonanta presedentiala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ordonanta presedentiala

Buna ziua tuturor! In baza carui fapt o instanta judecatoreasca da aceasta ordonanta presedentiala? O poate cere chiar si un parinte denaturat si i se va accepta? sau cum functioneaza? va multumesc!
Ordonanata presedintiala este o procedura prin care partile pot solicita sa se dispuna anumite masuri, cu caracter temporar, pana la judecarea fondului procesului inceput.
O poate cere oricare din parti( oricare parinte) , insa nu este obligatoriu sa i se admita.
Este o procedură specială în temeiul căreia, instanţa de judecată poate dispune măsuri vremelnice, în cazuri urgente, pentru:
păstrarea unui drept care s-ar păgubi prin întârziere;
prevenirea unei pagube iminente şi care nu s-ar putea repara;
înlăturarea piedicilor ce s-ar ivi cu prilejul unei executări.
Condiţiile de admisibilitate a cererii de ordonanţă preşedinţială sunt următoarele:
urgenţa măsurii solicitate;
Aceasta va fi apreciată de către instanţă în raport cu situaţia existentă în momentul judecării cererii de ordonanţa preşedinţială.
Informatii despre ordonanta presedintiala puteti afla pe www.avocatnet.ro accesand linkul:

www.avocatnet.ro/content/art...
Va multumesc pentru raspunsurile dv-stra
Este posibil sa dureze chiar si cateva luni pana cand se da aceasta ordonanta presedentiala? se audiaza martori?
este foarte greu sa raspundem daca nu explicati la ce se refera ordonanata. da, in functie de caz se pot audia si martori , ca la orice proces.