Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Unde pot depune cererea de ordonanta...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Unde pot depune cererea de ordonanta...

Pot depune cererea de ordonanta prezidentiala la alta instanta (adica nu la cea de care apartine domiciliul paratului ) ?
Buna ziua !
Nu. Si pentru a va lamuri atat exacta definire a institutiei cat si ceea ce inseamna aceasta , va scriu putin despre aceasta .
Ordonanta presedintiala este o procedură specială în temeiul căreia, instanţa de judecată poate dispune măsuri vremelnice, în cazuri urgente, pentru:
-păstrarea unui drept care s-ar păgubi prin întârziere;
-prevenirea unei pagube iminente şi care nu s-ar putea repara;
-inlaturarea piedicilor ce s-ar ivi cu prilejul unei executări.
Ce condiţii trebuie să îndeplinească o asemenea cerere?
Condiţiile de admisibilitate a cererii de ordonanţă preşedinţială sunt următoarele:
-urgenţa măsurii solicitate;
Aceasta va fi apreciată de către instanţă în raport cu situaţia existentă în momentul judecării cererii de ordonanţa preşedinţială.
Multumesc frumos !!!
Cezar66 a scris:

Pot depune cererea de ordonanta prezidentiala la alta instanta (adica nu la cea de care apartine domiciliul paratului ) ?

Cererea de ordonanta presedintiala se va introduce la instanta competenta sa se pronunte asupra fondului dreptului.