Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de urgentare a redactarii hotararii ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de urgentare a redactarii hotararii judecatoresti

am si eu o intrebare. de cate ori se pot face cereri de urgentare a redactarii hotararii judecatoresti?? am facut o cerere deja si astept si nu a venit hotararea, iar urgenta este una reala insa se pare ca este ignorata de catre judecator. cat de des pot depunde cereri pentru urgentarea redactarii hotararii judecatoresti??
Legea prevede 30 de zile.
Dupa parerea mea in 31-a zi deja este in intraziere...instanta cu redactarea...

Problema mare in prezent o constituie faptul ca instantele nici nu mai citesc prima cerere...deoarece sunt multi care depun cereri aiurea si nemotivate ( in special justitiabilii), aspect care afecteaza cererile temeinic motivate care practic, datorita celor nemotivate nu mai sunt citite...si lasate aiurea...

Am avut situatie in care aveam hotararea redactata dar nimeni nu stia...
Era redactata deja de 2 saptamani dar nu se stia...
Am fost anuntat telefonic in final, deoarece tot solicitam in mod elegant redactarea, ca sa aflu si sa anunt arhiva...si sa nu mai depun cereri...
Ce sa le faci celor de la arhiva daca ei nu prea stiu de capul lor cateodata...
Concluzia este aceea ca poate ajuta depunerea mai multor cereri.
Este insa adevarat ca se taxeaza separat de avocat astfel de redactari deoarece este si ceva deranj...cateodata...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
eu am tot fost pe la arhiva, m-am dus in fiecare saptamana sa intreb daca s-a redactat hotararea si de fiecare data raspunsul a fost negativ. deocamdata nu au trecut 30 de zile de cand s-a pronuntat instanta. cererea de urgentare a fost redactata de catre avocat, banuiesc ca a cererea a fost redactata asa cum trebuia.
inca o intrebare, daca procesul s-a incheiat, eu ca parte in proces, mai pot cere dosarul sa vad ce e la dosar??
EDIT: sa inteleg ca in momentul in care grefierul arhivist imi spune ca s-a redactat, trebuie sa intreb si daca s-a comunicat hotararea judecatoreasca?
Se poate ca urmatoarele cereri de urgentare a redactarii se le fac identic cu cea facuta deja de avocatul meu?
ContSters247399, utilizator
O cerere temeinic motivata este precum o actiune in justitie asa cum am aratat mai sus.
Se poate face si o cerere mai scurta si mai putin motivata daca, de pilda, se dovedeste cu acte necesitatea urgentarii.
Am avut o redactare in 2 sau 3 zile de la pronuntare atunci cand am dovedit cu acte.

Nu arhiva se ocupa de redactare.
Vorbiti cu avocatul sa va redacteze el cererea si sa o depuneti dvs. de cate ori mergeti pe la arhiva.
Daca nu au trecut 30 de zile si nu aveti motive temeinice instanta are dreptul sa o redacteze dupa 30 de zile.

Sunt insa situatii in care redactarea se face in 4 luni, 6 luni, etc...
am dovedit cu acte necesitatea urgentarii redactarii hotararii, dar se pare ca nu a fost luata in considerare, de aceea si disperarea mea de a obtine hotararea cat mai repede.
repet intrebarea, dupa ce s-a terminat procesul, mai pot cere dosarul meu de la arhiva? as dori sa vad ce a scris avocatul meu in cererea de urgentare...
adica!!!!! care-i urgenta dvs fata de ceilalti? si ce acte ati depus?