avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ce semnificatie rezulta pentru pensionare?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ce semnificatie rezulta pentru pensionare?

Ce semnificatie si ce efecte are asupra pensionarii, urmatoarea evolutie in activitatea unei persoane:
Dupa absolvirea liceului teoretic - a efectuat 2 ani stagiu militar - iar imediat in continuare, a intrat direct in Universitate, curs de zi, cu durata de 5 ani - si dupa absolvirea facultatii a fost angajat in functii militare 4 ani si 10 luni - iar ulterior a trecut in rezerva ocupand functii civile pana la pensionare.
Va multumesc pentru clarificari!
Cel mai recent răspuns: roshu , utilizator 12:03, 27 Noiembrie 2008
Stagiul militar si perioada in care ati urmat cursurile de zi ale facultatii constituie stagiul asimilat de cotizare care se ia in calcul la stabilirea pensiei pentru limita de varsta.
Raspuns prompt si competent care caracterizeaza acest consultant. Il recomand celor interesati.
O completare la intrebare: constituie aceste prime trei etape - vechime in functii militare? Intra sub incidenta sistemului militar de pensii?
Vechimea in serviciu care se ia in considerare la stabilirea pensiei este perioada in care o persoana s-a aflat in una dintre urmatoarele situatii:
a) a avut calitatea de cadru militar in activitate;
b) a indeplinit serviciul militar ca militar in termen, militar cu termen redus, elev sau student al unei institutii militare de invatamant pentru formarea cadrelor militare;
c) a fost concentrata sau mobilizata ca rezervist;
d) a fost in captivitate;
e) a avut calitatea de functionar public cu statut special, in institutiile din sistemul de aparare, ordine publica si securitate nationala.

Intre sistemul pensiilor militare de stat si sistemul public de pensii se recunosc reciproc perioadele de vechime in serviciu, respectiv stagiile de cotizare, in vederea deschiderii dreptului la pensie si a altor drepturi de asigurari sociale.
Prin urmare, stagiul militar se ia in calcul la stabilirea pensiei militare, daca nu a fost luat in calcul.
roshu a scris:

Ce semnificatie si ce efecte are asupra pensionarii, urmatoarea evolutie in activitatea unei persoane:
Dupa absolvirea liceului teoretic - a efectuat 2 ani stagiu militar - iar imediat in continuare, a intrat direct in Universitate, curs de zi, cu durata de 5 ani - si dupa absolvirea facultatii a fost angajat in functii militare 4 ani si 10 luni - iar ulterior a trecut in rezerva ocupand functii civile pana la pensionare.
Va multumesc pentru clarificari!


Emusai sa cititi si raspunsul meu, desi nu am fost la fel de prompta ca domnul Vasile Bucuroiu:
1. Intr-adevar, stagiul militar si facultatea constituie, conform art. 38 din Legea nr. 19/2000, stagii asimilate care vor fi luate in calcul la stabilirea pensiei pentru limita de varsta si munca depusa;
2. Potrivit Ordinului 340/2001 privind aprobarea normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 19/2000, stagiul de 4 ani si 10 luni realizat in functii militare este avut in vedere la deschiderea drepturilor de pensie in sistemul public!
Multumesc!
Completarea este utila. Am bifat recomandare si pt. dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vechime pentru pensie ionik_bz ionik_bz Am 39 de ani. Sunt politist din anul 1990, luna decembrie. Mi-am satisfacut stagiul militar in perioada septembrie 1989-septembrie 1990. Din motive medicale ... (vezi toată discuția)
Ce se intimpla cu contributia la sistemul public de pensii,dupa iesirea la pensie din sistemul militar. crasmaru costel crasmaru costel rog a ma indruma,eventual articole de legi,in care se prevede ce se intimpla cu contributia la sistemul public de pensii,dupa iesirea la pensie (cu ... (vezi toată discuția)
Facultate + master la zi = vechime? petje petje 1 an de facultate se echivaleaza cu 1 an vechime? (vezi toată discuția)