avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2221 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INCETARE CIM CU ACORDUL PARTILOR
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INCETARE CIM CU ACORDUL PARTILOR

Explicati-mi va rog daca urmatoarea situatie este legala:
in societatea in care lucrez se fac disponibilizari de personal cu salarii compensatorii , printr-un program de restructurare a societatii.Acest lucru se realizeaza prin "acordul partilor , art 55b din Codul Muncii". (Salariatii care au dorit sa fie disponibilizati au solicitat in scris acest lucru )
Intrebarile mele sunt:
1) daca posturile respective din societate sunt desfintate (peste 40 la 300 de salariiati) nu este vorba de concediere colectiva?
2) am dreptul la preavizul legal de 15-20 zile ?
3)am dreptul la somaj?
Cel mai recent răspuns: adelaida_07 , utilizator 20:10, 16 Decembrie 2008
Daca este vorba de un program de restructurare a unitatii atunci este vorba de o concediere colectiva cu toate drepturile ce decurg din acest fapt, respectiv salarii compensatorii, drept la somaj, preaviz de minim 20 (pt unitatile in care a fost incheiat CCM). Iar numarul locurilor de munca desfiintate depaseste 10%, cum este cerinta reglementata de codul muncii pt concedierile colective(insa aceste locuri trebuie desfiintate in decursul a 30 de zile).
Dar la aceasta procedura trebuie urmati niste pasi, iar unii angajatori prefera sa evite aceasta procedura prin desfacerea CIM conform art 55 lit b din codul muncii.
Ultima modificare: Miercuri, 26 Noiembrie 2008
Rodica Ciobanu, Avocat
1. In cazul incetarii c.i.m. prin acordul partilor, nu mai este vornba despre concediere colectiva. Concedierea este colectivă atunci când într-o perioadă de 30 zile calendaristice, pentru motive care nu ţin de persoana salariatului, sunt concediaţi cel puţin 10 salariaţi dacă angajatorul are între 21 şi 99 salariaţi, cel puţin 10% din salariaţi dacă angajatorul are între 100 şi 299 salariaţi, sau cel puţin 30 salariaţi dacă angajatorul are cel puţin 300 de salariaţi.

2. In cazul incetarii c.i.m. in baza art.55 lit.b C.mun. nu se acorda preaviz. In cazul concedierii, preavizul este de 20 de zile lucratoare.

3. Numai salariaţii concediati pentru motive care nu ţin de persoana salariatului beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.
tania63 a scris:

Explicati-mi va rog daca urmatoarea situatie este legala:
in societatea in care lucrez se fac disponibilizari de personal cu salarii compensatorii , printr-un program de restructurare a societatii.Acest lucru se realizeaza prin "acordul partilor , art 55b din Codul Muncii". (Salariatii care au dorit sa fie disponibilizati au solicitat in scris acest lucru )
Intrebarile mele sunt:
1) daca posturile respective din societate sunt desfintate (peste 40 la 300 de salariiati) nu este vorba de concediere colectiva?
2) am dreptul la preavizul legal de 15-20 zile ?
3)am dreptul la somaj?

- Daca ar fi fost vorba de concediere (individuala sau colectiva, nu conteaza vezi art.68 Codul Muncii) angajatul ar fi trebuit sa primeasca in prealabil o adresa din partea angajatorului prin care i se aduce la cunostinta acest lucru, conf. art.65 Codul Muncii - pentru motive care nu tin de persoana salariatului (si in acest caz salariatul beneficiaza de salariu compensator, iar timpul de lucru in perioada preavizului de 20 de zile lucratoare se diminueaza la 4 ore/zi fara a fi afectate drepturile salariale). Acesta este singurul caz, prin care angajatul poate beneficia de somaj
- In cazul incetarii activitatii cu acordul partilor, salariatul face o cerere prin care solicita aceasta pentru o anumita data.
claudia baltatescu a scris:

.......... Acesta este singurul caz, prin care angajatul poate beneficia de somaj
.......


Incetarea raportului de munca in temeiul art. 56 lit. a), b), c), e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii da dreptul salariatului de a beneficia de indemnizatia de somaj ;)
Va multumesc mult pentru lamuriri !

Alte discuții în legătură

Legea 76/2002 monik monik buna ziua. legea 76 se aplica numai concedierilor colective sau si celor individuale? cazul meu este incetarea CIM prin acordul partilor si doream sa stiu cum ... (vezi toată discuția)
Care articol de lege este mai potrivit Lioness Lioness Buna ziua! Din pacate ma aflu in fata unei alegerei suparatoare. Angajatorul mi-a comunicat incetarea relatiilor de lucru si mi-a dat de ales intre demisie si ... (vezi toată discuția)
Ordonanta nicu147m nicu147m buna seara ,as avea si eu o intrebare referitoare la disponibilizarea colectiva,lucrez la o itreprindere mare din galati si m-am inscris si meu la ordonanta ... (vezi toată discuția)