Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concedieri in masa/desfiintarea postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concedieri in masa/desfiintarea postului

In legatura cu desfiintarea postului intr-o firma(administrator in cazul meu) care sunt daunele care eu le pot cere?
Am inteles ca-mi pot lua banii pe concediu pe care nu l-am luat in perioada in care am lucrat(8 luni).
Pot cere preaviz si somaj?
Firma a facut de curand concediere in masa pe postul de administrator si scoaterea postului(a fost anuntat pe datade 24 la seffii mei si urmeaza sa fie pusa in aplicare de la 1 ianuarie 2008).
De pe data de 1 mi se cere sa-mi dau demisia1 cum ar trebui sa procedezz eu ca sa pot obtine somaj/bani de concediu si altele daca mai exista!
multumesc anticipat
Daca va dati demisia nu beneficiati de somaj si de salariile compensatorii.
Daca s-a desfiintat postul ocupat de dumneavoastra este vorba de o concediere individuala, dumneavoastra puteti beneficia de ajutorul de somaj, iar preavizul este de minim 20 de zile, cu posibilitatea de a lucra doar 4 ore pe zi.
In legatura cu concediul de odihna, acesta ar fi trebiot sa vi se acorde pana la 31 dec pentru perioada lucrata in acest an.
In conformitate cu prevederile codului muncii:
Art. 141. - (1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului in anul urmator este permisa numai in cazurile expres prevazute de lege sau in cazurile prevazute in contractul colectiv de munca aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat sa acorde concediu, pana la sfarsitul anului urmator, tuturor salariatilor care intr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul.
(4) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.
Spuneti ca firma la cer lucrati a facut concedieri in masa. Acest lucru inseamna conceriere colectiva iar in acesta situatie va sfatuiesc sa nu va dati demisia pentru ca nu veti mai beneficia de indemnizatie de somaj.
Concediul si prima de concediu ( daca este cazul ) , cit si plata concediului vi se va acorda la timpul efectiv lucrat.
In concluzie nu va dati demisia. Daca firma are chef sa faca concedieri va fi nevoita sa va respecte toate drepturile
ContSters21696, utilizator
Cosmino a scris:

In legatura cu desfiintarea postului intr-o firma(administrator in cazul meu) care sunt daunele care eu le pot cere?
Am inteles ca-mi pot lua banii pe concediu pe care nu l-am luat in perioada in care am lucrat(8 luni).
Pot cere preaviz si somaj?
Firma a facut de curand concediere in masa pe postul de administrator si scoaterea postului(a fost anuntat pe datade 24 la seffii mei si urmeaza sa fie pusa in aplicare de la 1 ianuarie 2008).
De pe data de 1 mi se cere sa-mi dau demisia1 cum ar trebui sa procedezz eu ca sa pot obtine somaj/bani de concediu si altele daca mai exista!
multumesc anticipat

1. Compensarea în bani a concediului de odihnă este posibilă în cazul încetării contractului individual de muncă. Acordarea compensaţiei pentru cazul încetării contractului individual de muncă se realizează indiferent de motivul încetării contractului, fiind proporţională cu durata de timp lucrata.
2. La încetarea contractului individual de muncă din motive ce nu ţin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensaţie de cel puţin un salariu lunar, în afara drepturilor cuvenite la zi.
3. Beneficiati de somaj numai daca c.i.m. inceteaza in baza urmatoarelor articole : art. 56 lit. a), b), c), e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii.
4. In cazul incetarii c.i.m. prin demisie sau prin acordul partilor nu beneficiati de somaj.