Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INCETARE CIM CU ACORDUL PARTILOR
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INCETARE CIM CU ACORDUL PARTILOR

Explicati-mi va rog daca urmatoarea situatie este legala:
in societatea in care lucrez se fac disponibilizari de personal cu salarii compensatorii , printr-un program de restructurare a societatii.Acest lucru se realizeaza prin "acordul partilor , art 55b din Codul Muncii". (Salariatii care au dorit sa fie disponibilizati au solicitat in scris acest lucru )
Intrebarile mele sunt:
1) daca posturile respective din societate sunt desfintate (peste 40 la 300 de salariiati) nu este vorba de concediere colectiva?
2) am dreptul la preavizul legal de 15-20 zile ?
3)am dreptul la somaj?
elis a scris:

claudia baltatescu a scris:

.......... Acesta este singurul caz, prin care angajatul poate beneficia de somaj
.......

Incetarea raportului de munca in temeiul art. 56 lit. a), b), c), e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii da dreptul salariatului de a beneficia de indemnizatia de somaj ;)

Multumesc !
Art. 56. - Contractul individual de munca inceteaza de drept:
a) la data decesului salariatului;*
b) la data ramanerii irevocabile a hotararii judecatoresti de declarare a mortii sau a punerii sub interdictie a salariatului;* - in aceste conditii cum poate sa mai beneficieze de somaj ?:sorry:
Buna ziua
Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu cateva informatii.
Situatia mea este in felul urmator:
Sunt angajat la firma X de 1 an si 4 luni. In acest timp am beneficiat de 4 cursuri de perfectionare fara a fi legat in vreun fel prin act aditional iar numarul de zile de curs nu depaseste 50. Acum vreau sa plec prin art. 55 litera b). Situatia complicata este faptul ca al patrulea curs este in desfasurare in prezent si urmeaza sa se incheie in aproximativ 2 luni, iar eu vreau sa plec acum. Directorul de Resurse Umane mi-a spus ca e posibil sa trebuiasca sa platesc cursul actual fiindca este inca in desfasurare.

Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez, daca este corect, daca este vreo posibilitate sa plec fara sa fiu nevoit sa platesc acesti bani.

Multumesc anticipat.
coandaeugen a scris:

Buna ziua
Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu cateva informatii.
Situatia mea este in felul urmator:
Sunt angajat la firma X de 1 an si 4 luni. In acest timp am beneficiat de 4 cursuri de perfectionare fara a fi legat in vreun fel prin act aditional iar numarul de zile de curs nu depaseste 50. Acum vreau sa plec prin art. 55 litera b). Situatia complicata este faptul ca al patrulea curs este in desfasurare in prezent si urmeaza sa se incheie in aproximativ 2 luni, iar eu vreau sa plec acum. Directorul de Resurse Umane mi-a spus ca e posibil sa trebuiasca sa platesc cursul actual fiindca este inca in desfasurare.

Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez, daca este corect, daca este vreo posibilitate sa plec fara sa fiu nevoit sa platesc acesti bani.

Multumesc anticipat.

Daca pentru cursul actual , aflat in desfasurare, nu aveti incheiat nici un act adtional prin care sa va angajati sa ramaneti in societate un anumit numar de ani, in caz contrar sa platiti cheltuilile efectuate cu cursul nu aveti nici o obligatie , nu veti plati nici o scolarizare. Chiar daca un curs este in desfasurare, plata cheltuelilor nu poate fi solicitata decat in cazul in care exista un acord scris si semnat de ambele parti. Este bine sa nu semnati nici acum nimic in sensul acesta.