Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... se mai face ancheta sociala in cazul divortului de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

se mai face ancheta sociala in cazul divortului de comun acord?

buna ziua. ma numesc diana si sunt despartita de sotul meu de mai bine de un an,timp in care amandoi ne-am gasit pe altcineva.tin sa mentionez ca avem un baietel..acum in varsta de 2 anisori....as vrea sa va intreb daca se mai face ancheta sociala in cazul divortului de comun acord,deoarece acum nu muncesc si vreau sa stiu daca as avea vreun risc sa nu mi se acorde custodia copilului...va multumesc!
Da. Efectuarea anchetei sociale este obligatorie indiferent de modalitatea divortului, si indiferent ca se desfasoara la notar sau la instanta de judecata.
Doar daca instanta considera ca este necesar. Oricum practica este neunitara in acest sens.