avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie bebelus 2 luni
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie bebelus 2 luni

Buna seara,
Problema mea e urmatoarea, eu si prietenul meu avem impreuna un baietel de 2 luni (are numele lui). Din varii motive pe care nu le detaliez aici, ne-am despartit.
As vrea sa stiu ce sanse (d.p.d.v. legal) ar avea tatal sa obtina custodia baiatului?
Va rog din suflet sa-mi raspundeti cat de repede posibil.
Va multumesc.


PS. As dori sa stiu si care e procedura de obtinere a custodiei in astfel de cazuri.
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 16:39, 27 Iunie 2011
Nu sunt saanse prea mari,data fiind varsta minorului,dar dvs,trebuie sa initiati(formulati)o actiune de incredintare a minorului,care se dovedeste cu probe(acte,martori,interogatoriu si aincheta sociala)pentru ca minorul sa va fie incredintat judecatoreste.
Instanta se va pronunta in urma probelor care vor fi administrate de parti,asupra acestei situatii.
Formulati actiune de incredintare a minorului si stabilire pensie in favoarea acestuia, actiune in cadrul careia va fi necesar sa probati ca este in interesul minorului ca acesta sa va fie incredintat avand in vedere varsta acestuia dar si faptul ca puteti oferi acestuia conditii optime de crestere si educare.
Actiunea se depune la judecatoria in a carei raza teritoriala domiciliaza paratul.
Probe:-inscrisuri, martori, interogatoriu si ancheta sociala.
Taxa de timbru : 6.00 lei si timbru jud. de 0,30 lei.
Angajati avocat.
simonette12 a scris:

Formulati actiune de incredintare a minorului si stabilire pensie in favoarea acestuia, actiune in cadrul careia va fi necesar sa probati ca este in interesul minorului ca acesta sa va fie incredintat avand in vedere varsta acestuia dar si faptul ca puteti oferi acestuia conditii optime de crestere si educare.
Actiunea se depune la judecatoria in a carei raza teritoriala domiciliaza paratul.
Probe:-inscrisuri, martori, interogatoriu si ancheta sociala.
Taxa de timbru : 6.00 lei si timbru jud. de 0,30 lei.
Angajati avocat.


Banuiesc ca ancheta sociala este solicitata de judecatorie, nu? Adica ei trimit adresa catre autoritatea tutelara pt efectuarea anchetei si trimiterea catre ei a raportului.

Daca ei nu au fost casatoriti, copilul nu este de drept in custodia mamei?
Ultima modificare: Luni, 27 Iunie 2011
Alina2011, utilizator
1.Da , instanta trimite Autoritatii Tutelare o adresa prin care dispune efectuarea anchetei sociale si depunerea raportului in acest sens.
2.Nu, masura incredintarii se dispune si in cazul minorilor din afara casatoriei.
Ultima modificare: Luni, 27 Iunie 2011
MARTA SIMONA PETRE, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Copil mihaelamikimihaela mihaelamikimihaela incredintarea bebelusului de 10 luni cui ii ramane in caz de despartire a doi parinti necasatoriti? mamei sau tatalui?sunt impreuna de aproape 2ani,el e ... (vezi toată discuția)
Incredintare sara reis sara reis Buna seara am o antrebare pentru incredintare copil mamei .Minorul e rezultat dintr-un concubinaj tatal nu sa interesat de copil si nici pensie alimentara nu ... (vezi toată discuția)
Tata doar in acte Mik_vasi Mik_vasi Poate ma mai puteti ajuta cu cateva raspunsuri,daca ma hotarasc sa solicit o hotarare judecatoreasca de incredintare a minorului,pe tata o sa-l oblige sa ... (vezi toată discuția)