Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie bebelus 2 luni
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie bebelus 2 luni

Buna seara,
Problema mea e urmatoarea, eu si prietenul meu avem impreuna un baietel de 2 luni (are numele lui). Din varii motive pe care nu le detaliez aici, ne-am despartit.
As vrea sa stiu ce sanse (d.p.d.v. legal) ar avea tatal sa obtina custodia baiatului?
Va rog din suflet sa-mi raspundeti cat de repede posibil.
Va multumesc.

PS. As dori sa stiu si care e procedura de obtinere a custodiei in astfel de cazuri.
Nu sunt saanse prea mari,data fiind varsta minorului,dar dvs,trebuie sa initiati(formulati)o actiune de incredintare a minorului,care se dovedeste cu probe(acte,martori,interogatoriu si aincheta sociala)pentru ca minorul sa va fie incredintat judecatoreste.
Instanta se va pronunta in urma probelor care vor fi administrate de parti,asupra acestei situatii.
Formulati actiune de incredintare a minorului si stabilire pensie in favoarea acestuia, actiune in cadrul careia va fi necesar sa probati ca este in interesul minorului ca acesta sa va fie incredintat avand in vedere varsta acestuia dar si faptul ca puteti oferi acestuia conditii optime de crestere si educare.
Actiunea se depune la judecatoria in a carei raza teritoriala domiciliaza paratul.
Probe:-inscrisuri, martori, interogatoriu si ancheta sociala.
Taxa de timbru : 6.00 lei si timbru jud. de 0,30 lei.
Angajati avocat.
simonette12 a scris:

Formulati actiune de incredintare a minorului si stabilire pensie in favoarea acestuia, actiune in cadrul careia va fi necesar sa probati ca este in interesul minorului ca acesta sa va fie incredintat avand in vedere varsta acestuia dar si faptul ca puteti oferi acestuia conditii optime de crestere si educare.
Actiunea se depune la judecatoria in a carei raza teritoriala domiciliaza paratul.
Probe:-inscrisuri, martori, interogatoriu si ancheta sociala.
Taxa de timbru : 6.00 lei si timbru jud. de 0,30 lei.
Angajati avocat.

Banuiesc ca ancheta sociala este solicitata de judecatorie, nu? Adica ei trimit adresa catre autoritatea tutelara pt efectuarea anchetei si trimiterea catre ei a raportului.

Daca ei nu au fost casatoriti, copilul nu este de drept in custodia mamei?
Alina2011, utilizator
1.Da , instanta trimite Autoritatii Tutelare o adresa prin care dispune efectuarea anchetei sociale si depunerea raportului in acest sens.
2.Nu, masura incredintarii se dispune si in cazul minorilor din afara casatoriei.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat