Forum Discuţii juridice Executare silită Cum imi recuperez cheltuielile cu avocatul?
Discuție deschisă în Executare silită

Cum imi recuperez cheltuielile cu avocatul?

Cum imi recuperez cheltuielile cu avocatul pe penal? pas cu pas daca se poate..
ce se intampla daca ala nu plateste acele cheltuieli, nici macar cheltuielile judiciare,etc... ?
trebuie investita sentinta definitiva cu formula executorie si apoi incepeti executarea silita asupra bunurilor/veniturilor inculpatului, daca are. in caz contrar, veti ramine cu paguba.
Cheltuielile cu avocatul se pot recupera doar daca aveti hotarare judecatoreasca in acest sens.
Se poate trece la executarea silita prin executor judecatoresc.
Poi daca castigi pe penal? Trebuie sa fac un pas in plus pt. titlul executor? ma duc hotarea la executor? cat ma va costa? va suporta el cheltuielile de recupere? daca azi am aflat ca am castigat iar decizia e definitiv (fara alte cai de atac) maine pot depunde?
Dar daca partea adversa se plange la CEDO,ca de ex?
plingerea la CEDO nu suspenda executarea silita.cheltuielile de executare le avanseaza creditorul si se recupereaza integral de la debitor.
In final cheltuielile cu executarea silita le suporta debitorul, cel care in proces a pierdut. Trebuie sa mergeti la excutorul judecatoresc.