Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Numarul minim de membri fondatori ai unei asociatii.
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Numarul minim de membri fondatori ai unei asociatii.

Care este numarul minim de membri fondatori ai unei asociatii ?
OG 2/2001
Art. 4. - Asociaţia este subiectul de drept constituit de trei sau mai multe persoane care, pe baza unei înţelegeri, pun în comun şi fără drept de restituire contribuţia materială, cunoştinţele sau aportul lor în muncă pentru realizarea unor activităţi în interes general, al unor colectivităţi sau, după caz, în interesul lor personal nepatrimonial
Legea care reglementeaza Asociatiile este OG 26/2001 modificata prin Legea nr. 246/2005 (referinta catre OG2/2001 este gresita )
Numarul minim de fondatori al unei asociatii non profit este de minimum 3.
Cei trei formeaza un Consiliu Director, de regula alcatuit din:
Presedinte
Vicepresedinte
Secretar.

Nu este nevoie sa numesti un cenzor decit daca numarul asociatilor trece de 15.
Peste 100 de asociati este nevoie de o comisie de cenzori (adica 3).
Cenzorii pot fi sau nu asociati. Cenzorii nu trebuie sa fie rude cu membrii consiliului de conducere.

Cam asta-i tot.
Poti reveni pentru detalii suplimentare.

Alberto Kurtyan
Cornel Vasile, Consilier juridic
Iohanat a scris:

Care este numarul minim de membri fondatori ai unei asociatii ?

minim 3 persoane sunt necesare pentru a se constitui o asociatie.