Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa CCC

Buna seara,

momentan sunt in concediu pt cresterea copilului pana la 2 ani.
In iunie 2012 ar trebui sa ma intorc la serviciu (expira cei doi ani) dar nu am cu cine lasa copilul.....
Inainte de a intra in acest concediu, am lucrat pt 2 firme: la una cu program de 8 ore iar la cealalta cu program de 2 ore.
intrebare: presupunand ca nici una din cele doua firme nu ma primeste
inapoi ...(sau ma primeste dar din x motive.... incetam colaborarea dupa 1 luna.....:D)
.....ce sanse am sa intru apoi in somaj? Si pt cat timp as putea face asta? Cat mai este somajul?
Multumesc,
Pentru a putea beneficia de somaj trebuie ca raportul de munca sa inceteze din motive neimputabile dvs ... cel mai uzitat articol fiind art.65 C.mun. - concedierea pentru desfiintarea postului.
1. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 39.
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordã şomerilor prevãzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevãzute la alin. (1) este o sumã acordatã lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:
a) 75% din valoarea indicatorului social de referinta in vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
b) suma prevãzutã la lit. a) la care se adaugã o sumã calculatã prin aplicarea asupra mediei salariului de bazã lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.

(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevãzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.
2. Indicatorul social de referinta, in vigoare = 500 lei.
Si cum se procedeaza exact?
Imediat dupa incetarea concediului ma anunta firma ca s-a desfiintat postul meu?
parca legal nu aveau voie sa faca asa ceva, stiu ca erau obligati sa ma primeasca.
Somajul este platit de stat sau plateste si firma o parte?

b) suma prev?zut? la lit. a) la care se adaug? o sum? calculat? prin aplicarea asupra mediei salariului de baz? lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.

Acest articol se refera la salariul pe care il aveam inainte de a intra in concediu si nu la indemnizatia pe care o primesc?
Gabriela Pintea, Consilier juridic
1. - Pe timpul CCC ati avut CIM suspendat adica erati tot salariata acelei unitati numai ca nu prestati munca si nu primeati salariu.
- Pe postul dvs. putea fi angajata o alta persoana dar numai cu CIM pe perioada determinata pana la revenirea dvs. din CCC.

2. - Dupa terminarea CCC angajatorul este obligat sa va primeasca pe acelasi post prevazut in CIM si cu toate celelalte drepturi prevazute in acesta.
- Daca postul dvs. a fost sau va fi desfiintat angajtorul este obligat sa va concedieze cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si astfel veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
- Angajatorul va poate oferi un alt loc de munca dar nu sunteti obligata sa-l acceptati.

3. Sa nu demisionati (art.81 din Codul muncii) si sa nu solicitati dvs. incetarea CIM cu acordul partilor (art.55b din Codul muncii) pentru ca nu veti mai putea beneficia de indemnizatie de somaj.

4. - Este vorba de media salariilor brute pe cele 12 luni din adeverinta tip pentru somaj intocmita de angajator.
- In cazul dvs. cele 12 luni sunt formate din lunile lucrate dupa CCC la care se adauga, pana la 12, luni de dinainte de CCC.

5. Indemnizatia de somaj este platita de stat prin Agentia de Somaj.
Daca voi fi concediata imediat dupa expirare CCC, implica asta mai multe formalitati si restrictii pt angajator? Adica il afecteaza in vreun fel aceasta formalitate? ma refer la aspecte de genul nu mai are voie sa angajeze in decurs de x ani pe nimeni pe un post similar cu postul celui concediat?

In cazul meu, voi avea 0 luni din 12 lucrate dupa terminarea CCC.
este ok?
se compenseaza cu lunile lucrate anterior intrarii in CCC, nu?
Gabriela Pintea, Consilier juridic