avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa CCC

Buna seara,

momentan sunt in concediu pt cresterea copilului pana la 2 ani.
In iunie 2012 ar trebui sa ma intorc la serviciu (expira cei doi ani) dar nu am cu cine lasa copilul.....
Inainte de a intra in acest concediu, am lucrat pt 2 firme: la una cu program de 8 ore iar la cealalta cu program de 2 ore.
intrebare: presupunand ca nici una din cele doua firme nu ma primeste
inapoi ...(sau ma primeste dar din x motive.... incetam colaborarea dupa 1 luna.....:D)
.....ce sanse am sa intru apoi in somaj? Si pt cat timp as putea face asta? Cat mai este somajul?
Multumesc,
Haideti ca am aflat, am fost azi acolo si am depus cererea.
Doar in cazul adeverintei de venit necesara dosarului de somaj, nu este necesar timbrul fiscal.
Buna ziua din nou,
am fost concediata, ultima zi de preaviz a fost 3 iulie 2012. incepand cu 4 iulie sunt somera, urmand sa imi depun dosarul in acest sens cat mai curand.
Dar una din firmele la care am lucrat inainte de CCC imi spune ca nu imi poate
elibera adeverinta tip somaj acum din pricina celor 2 zile din luna iulie.
Sustine ca , citez:
"Am primit, m-am uitat peste adeverinta si inca nu stiu sigur cum sa o completez. Adica trebuie date din ultimele 12luni de la data incetarii contractului de munca; adica ar fi si luna Iulie, ca ai o zi si din Iulie...Dar inchiderea lui iulie o fac pe 1august celmai devreme..."
Cum ar trebui sa procedez ca nu pot astepta pana in august sa depun dosarul la somaj!
In adeverinta pentru somaj sa va treaca cele 12 luni anterioare lunii iulie, adica sa va treaca perioada iulie 2011 - iunie 2012.
Buna seara,
va rog mult sa imi spuneti in cazul meu, concret, care este perioada pe care trebuie sa o treaca pe adeverinta tip somaj pt ca persoana care se ocupa la firma, nu stie daca trebuie sa treaca si postnatalul si prenatalul la cele 12 luni sau nu.

01.11. 2006 semnez contract de munca cu firma
16 aprilie 2010 - intru in prenatal
03 august 2010 - se naste copilul
16.04.2010 - 19.08.2010 - am beneficiat de indemnizatie de maternitate
20 august 2010 - incepe concediul pt crestere si ingrijire copil si se suspenda contractul de munca
04.06.2012 - incep activitatea la firma si primesc preaviz concediere
04.07.2012 - decizie incetare contract de munca

Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj dupa concediu pentru cresterea copilului Andynyko Andynyko Buna, am si eu o intrebare la care va rog sa ma ajutati, in iunie 2012 mi se termina concediu de crestere copil si nu am cu cine sa las copilul, as vrea sa ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa concediu pentru cresterea copilului diaconu82 diaconu82 Buna ziua! As vrea sa va intreb daca dupa terminarea concediului crestere copil o sa pot beneficia de somaj? Am lucrat ca vanzatoare la un magazin innainte de ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa terminarea ccc iosifnagy iosifnagy Buna Seara! Sotia mea este in concediu de maternitate pana la sfarsitul lunii aprilie.De la fostul loc de munca i sa spus ca momentan nu mai au nevoie de ... (vezi toată discuția)