Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa CCC

Buna seara,

momentan sunt in concediu pt cresterea copilului pana la 2 ani.
In iunie 2012 ar trebui sa ma intorc la serviciu (expira cei doi ani) dar nu am cu cine lasa copilul.....
Inainte de a intra in acest concediu, am lucrat pt 2 firme: la una cu program de 8 ore iar la cealalta cu program de 2 ore.
intrebare: presupunand ca nici una din cele doua firme nu ma primeste
inapoi ...(sau ma primeste dar din x motive.... incetam colaborarea dupa 1 luna.....:D)
.....ce sanse am sa intru apoi in somaj? Si pt cat timp as putea face asta? Cat mai este somajul?
Multumesc,
1. Angajatorul nu are nici o restrictie in privinta angajarilor dupa ce va concediaza pe dvs.

2. Unii angajatori, datorita necunoasterii legii, spun de multe ori asta pentru a scapa mai usor (concedierea inseamna sa desfiinteze postul, sa va acorde preaviz si abia apoi sa va concedieze).

3. - Pentru a fi concediata cu art.65 din Codul muncii trebuie sa va acorde un preaviz de 20 de zile lucratoare.
- Perioada de preaviz este prevazuta in contractul individual de munca (CIM) la litera L. Alte clauze, este vechime in munca, veti lucra cu program normal si veti fi platita.
- La aceasta luna se mai adauga inca 11 luni de dinainte de CCC si se vor trece in adeverinta tip pentru somaj eliberata de angajator.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va multumesc!
Firma trebuie sa imi dea preavizul in prima zi dupa incetarea CCC sau se poate si cu 20 zile inainte de incetarea CCC, astfel incat,
in prima zi dupa incetarea CCC sa fi trecut deja cele 20 de zile si practic sa intru direct in somaj, fara a mai merge la serviciu?
1. Cele 20 de zile de preaviz constituie perioada de vechime in munca, trebuie sa mergeti la serviciu, in program normal, sa fiti pontata si platita.

2. Asadar nu se poate efectua preavizul in timp ce sunteti in CCC.
Buna seara,
ati fost deosebit de amabil cu raspunsurile foarte detaliate pe care mi le-ati oferit.
O mica recapitulare as vrea sa fac iar dvs o sa va rog sa imi confirmati daca este ok:
tinand cont ca baietelul meu pe 3 IUNIE implineste 2 ani, asta inseamna ca eu pe 4 IUNIE
ar trebui sa incep serviciul, PRIMA ZI, la cele doua firme unde lucram inainte de CCC.
- inainte de 3 iunie trebuie sa depun o cerere la fiecare firma in parte prin care solicit incetarea suspendarii contractului;
- pe 4 iunie incep serviciul iar angajatorii de la ambele societati intocmesc hartiile necesare desfiintarii postului plus decizia de concediere cu preavizul de 20 zile
- dupa cele 20 de zile calendaristice are loc concedierea propriu-zisa
Ati inteles foarte bine, asa se procedeaza.