avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa CCC

Buna seara,

momentan sunt in concediu pt cresterea copilului pana la 2 ani.
In iunie 2012 ar trebui sa ma intorc la serviciu (expira cei doi ani) dar nu am cu cine lasa copilul.....
Inainte de a intra in acest concediu, am lucrat pt 2 firme: la una cu program de 8 ore iar la cealalta cu program de 2 ore.
intrebare: presupunand ca nici una din cele doua firme nu ma primeste
inapoi ...(sau ma primeste dar din x motive.... incetam colaborarea dupa 1 luna.....:D)
.....ce sanse am sa intru apoi in somaj? Si pt cat timp as putea face asta? Cat mai este somajul?
Multumesc,
Buna ziua,

revin cu intrebari.
Ininte de CCC lucram la doua firme.
Acum au inceput sa pregateasca hartiile pt concediere dar.....nu prea corespund datele de la o firma la alta.
Cu alte cuvinte:
Copilul face 2 ani pe 3 iunie.
Activitatea ar trebui sa o incep pe 4 dar este zi libera.
Ambele firme mi-au comunicat ca pregatesc preavizul cu data de 05 iunie dar firma x spune ca preavizul va fi pt perioada 06 iunie - 3 iulie iar firma z spune ca va face previzul pt perioada 05 iunie 3 iulie.
Cum e corect? este gresita data la una din cele doua firme? Poate fi asta un motiv de neacceptare a dosarului la Somaj?
2. Una din firme a trecut la motivul concedierii: REDUCEREA ACTIVITATII SOCIETATII SI DESFIINTAREA POSTULUI;
cealalata firma a trecut:
''avand in vedere situatia economica actuala, lipsa contractelor si blocajul financiar, in temeiul dispozitiilor art. 75 din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii, cu modificarile ulterioare'''.

este in regula?
1. Un CIM poate incepe sau inceta si intr-o zi nelucratoare (libera) dar angajatorii nu stiu asta si se complica.

2. - Motivul cu reducerea activitatii si desfiintarea postului este cel corect si legal (art.65 din Codul muncii).
- Art.75 din Codul muncii se refera la acordarea preavizului de cel putin 20 de zile lucratoare.
- Ambele firme trebuie sa faca concedierea cu art.65 , acesta este motivul legal al concedierii.

3. Diferenta de o zi intre cele doua firme nu va cauzeaza.
Buna ziua,

Legat de acelasi subiect as avea si eu cateva intrebari:
Pe data de 15 iunie inceteaza concediul de ingrijire copil de care am beneficiat timp de 2 ani si ma voi reintoarce la munca, la aceeasi firma la care am lucrat si pe acelasi post. Insa, am inteles ca legislatia permite angajatorului sa ma concedieze pe motiv de desfiintare a postului imediat ce reincep munca.
Intrebarea mea este in ce conditii pot fi concediata pe acest motiv daca in prezent sunt mai multe posturi identice cu al meu decat atunci cand am intrat in CCC? Atunci cand am intrat in concediu de ingrijire copil existau 3 posturi identice in departamentul respectiv, pe perioada concediului numarul de posturi a crescut la 7, dupa care a scazut la 5 pe motive economice, insa tot au mai ramas in prezent mai multe posturi decat atunci cand am plecat in concediu?
Este legal sa fiu concediata eu in locul persoanelor care au fost angajate dupa plecarea mea in CCC?

Va multumesc anticipat!
1. - Angajatorul poate desfiinta orice post (chiar daca sunt mai multe de acelasi fel) si poate concedia orice orice salariat dac o face respectand procedura legala.
- Este optiunea lui si o face pe raspunderea lui si pe banii lui.

2. Nu-i puteti impune dvs. ce posturi sa desfiinteze si pe cine sa concedieze si pe cine nu.

3. Dupa ce intrati in posesia deciziei de concediere, daca dvs. considerati ca aceasta s-a emis fara respectarea legii, o puteti contesta la Tribunalul din judetul in care aveti domiciliul.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns!

Alte discuții în legătură

Somaj dupa concediu pentru cresterea copilului Andynyko Andynyko Buna, am si eu o intrebare la care va rog sa ma ajutati, in iunie 2012 mi se termina concediu de crestere copil si nu am cu cine sa las copilul, as vrea sa ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa concediu pentru cresterea copilului diaconu82 diaconu82 Buna ziua! As vrea sa va intreb daca dupa terminarea concediului crestere copil o sa pot beneficia de somaj? Am lucrat ca vanzatoare la un magazin innainte de ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa terminarea ccc iosifnagy iosifnagy Buna Seara! Sotia mea este in concediu de maternitate pana la sfarsitul lunii aprilie.De la fostul loc de munca i sa spus ca momentan nu mai au nevoie de ... (vezi toată discuția)