Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Am fost citat ca intervenient fortat, ce trebuie sa ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Am fost citat ca intervenient fortat, ce trebuie sa fac in instanta?

La data de 31.03.2011 sa produs un accident de circulatie usor in care am fost vinovat si am facut constatarea amiabila autoturismul pe care lam avariat fiind asigurat casco iar eu la carpatica.Dauna a fost acoperita de omniasig asiguratorul pagubitului conform intelegerii amiabile insa asiguratorul meu al vinovatului respectiv carpatica nu a despagubit total valoarea reparatiilor din aceasta rezultand chemarea in judecata a asiguratorului meu al vinovatului carpatica de catre omniasig asigurator pagubit cel care a aprobat reparatia.INTREBAREA MEA ESTE DACA SUNT OBLIGAT SA MA DUC LA JUDECATA SI CE URMARI AR PUTEA SA AIBA ASUPRA MEA DECIZIA JUDECATORULUI AVAND IN VEDERE CA NU EU SUNT PRACTIC DAT IN JUDECATA CI ASIGURATORII INTRE EI SE JUDECA?
V-au citat deoarece legea obliga instanta sa va introduca in cauza ca intervenient fortat. Mergeti in instanta si raspundeti prezent la apel. In majoritatea cazurilor judecatorul va va comunica ca nu trebuie sa mai veniti la urmatorul termen. Succes!
fiind INTERVENIENT legea va obliga sa timbrati la valoarea la care reclamantul a timbrat sau mai putin.. nu stiu cat sa va spun
Intervenientul fortat nu timbreaza.
Buna ziua. Si eu am aceeasi problema. La mine e ACTIUNE IN REGRES cu citarea obligatorie a intervenientului fortat (adica eu) deoarcece parata (firma de asigurari la care sunt eu) nu s-a prezentat la conciliere si nu a formulat obiectiuni cu privire la suma care o solicita reclamantul. Trebuie sa trimit o intampinare cu 5 zile inainte de term stabil pt judecata, si in caz de neprezentare, un inscris. CU COPIE ACTIUNE + INSCRISURI. Problema e ca sunt chemata in instanta in Judecatoria Buftea iar eu sunt din Cj. Am facut constatare amiabila cu domnul pe care l-am lovit. Am citit pe forumuri ca este posibilitatea ca firma mea de asigurari sa puna problema accidentului sub influenta alcoolului sau mai stiu eu ce(Doamne fereste), si de aceea e bn sa merg personal in instanta sa confirm accidentul. ce trebuie sa fac?